Opinia rzecznika generalnego Bot przedstawiona w dniu 10 kwietnia 2008 r. - Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republice Federalnej Niemiec. - Sprawa C-141/07., sygn. C-141/07
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
YVES’A BOTA
przedstawiona w dniu 10 kwietnia 2008 r.(1)
Sprawa C‑141/07
Komisja Wspólnot Europejskich
przeciwko
Republice Federalnej Niemiec
Zaopatrzenie szpitala w produkty lecznicze przez aptekę zewnętrzną - Obowiązki apteki zewnętrznej dotyczące zapewnienia dostaw regularnych i w nagłych przypadkach, udzielania porad personelowi szpitalnemu w sposób regularny i w nagłych przypadkach, uczestniczenia w doborze produktów leczniczych i kontroli zapasów - Ograniczenie rynku do aptek usytuowanych w pobliżu szpitala - Środek o skutku równoważnym do ograniczeń ilościowych w przywozie - Względy uzasadniające - Ochrona zdrowia publicznego
1. Niniejsza skarga o uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego ma na celu ustalenie zgodności z postanowieniami traktatu WE dotyczącymi swobody przepływu towarów przepisów niemieckich obowiązujących w przypadku, gdy szpital postanowi powierzyć zewnętrznej aptece zapewnienie zaopatrzenia w produkty lecznicze.
2. Zgodnie z przepisami niemieckimi, zaopatrzenie w produkty lecznicze szpitala znajdującego się w Niemczech może być zapewniane przez jego aptekę wewnętrzną, przez aptekę innego szpitala albo przez aptekę zewnętrzną. W dwóch ostatnich przypadkach powinna zostać zawarta przez szpital umowa z daną apteką, która zobowiązuje się wykonywać wszystkie elementy składowe zaopatrzenia w produkty lecznicze, to znaczy zapewnić dostawy regularne i w nagłych przypadkach, doradzać personelowi szpitala w sposób regularny i w nagłych przypadkach, uczestniczyć w doborze produktów leczniczych oraz kontrolować zapasy produktów leczniczych szpitala, dla którego prowadzi zaopatrzenie.
Jest oczywiste, że wspomniane wymogi kumulatywne (zwane dalej „spornymi wymogami”) może spełniać jedynie apteka geograficznie bliska temu szpitalowi.