Opinia rzecznika generalnego Ruiz-Jarabo Colomer przedstawiona w dniu 13 lutego 2007 r. - Gintec International Import-Export GmbH przeciwko Verband Sozialer Wettbewerb eV. - Sprawa C-374/05., sygn. C-374/05
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
DÁMASA RUIZA‑JARABA COLOMERA
przedstawiona w dniu 13 lutego 2007 r.(1)
Sprawa C‑374/05
Gintec International Import‑Export GmbH
przeciwko
Verband Sozialer Wettbewerb eV
[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Bundesgerichtshof (Niemcy)]
Dyrektywa 2001/83/WE - Produkty lecznicze stosowane u ludzi - Reklama - Pełna harmonizacja - Reklama skierowana do ogółu społeczeństwa - Zakazy i ograniczenia - Reklama z wykorzystaniem losowania nagród i przypisująca własności uzdrawiające - Wykładnia art. 87 ust. 3 i art. 90 lit. j) dyrektywy 2001/83/WE
I - Wprowadzenie
1. Rozmaite składniki prejudycjalnej receptury są dobrze opisane w książce kucharskiej Unii Europejskiej, ale teoria za każdym razem, gdy próbuje się przyrządzić jakiś specjał, musi zmierzyć się z różnorodnymi okolicznościami, gdyż wykorzystywane źródło ciepła, rondle, świeżość i pochodzenie produktów spożywczych, a przy tym usposobienie osoby zabierającej się za gotowanie nie są nigdy takie same. Za gotowe danie odpowiadają sądy krajowe, a Trybunał jedynie dostarcza im nieodzownych przypraw wspólnotowych i nie ingeruje w dziedziny, które go nie dotyczą. Jednakże elementy europejskie i krajowe często się mieszają i aby każdy z nich mógł wypełniać swoją rolę, konieczne jest, żeby wchłaniały nawzajem swe aromaty, uwydatniając je.
2. Niniejsze odesłanie prejudycjalne jest bardziej złożone niż mogłoby się wydawać. Zadano trzy pytania, jednakże między pierwszym i drugim pojawiają się inne niewiadome, co do których Trybunał musi znaleźć rozwiązanie, decydujące dla rozstrzygnięcia sporu.
Pierwsza izba cywilna niemieckiego Bundesgerichtshof (federalnego sądu najwyższego w Niemczech) pragnie uzyskać odpowiedź na pytanie, czy przepisy dyrektywy 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 listopada 2001 r. w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi(), dotyczące reklamy, bez zamiaru przeprowadzenia minimalnej harmonizacji, ustanawiają kompletny system, tak że państwa członkowskie są pozbawione jakiejkolwiek swobody działania i nie mogą wprowadzać innych ograniczeń niż te, które przewiduje dyrektywa (pytanie pierwsze). Jednakże ponieważ przepisy niemieckie przewidują zakazy, które nie są zawarte w uregulowaniach wspólnotowych, pytanie w rzeczywistości dotyczy tego, czy prawo wspólnotowe sprzeciwia się zakazom krajowym i w jakim zakresie.