Opinia rzecznika generalnego Mengozzi przedstawiona w dniu 28 czerwca 2007 r. - Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republice Federalnej Niemiec. - Sprawa C-456/05., sygn. C-456/05
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
PAOLA MENGOZZIEGO
przedstawiona w dniu 28 czerwca 2007 r. 1(1)
Sprawa C‑456/05
Komisja Wspólnot Europejskich
przeciwko
Republice Federalnej Niemiec
Uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego - Artykuł 43 WE - Przepisy przejściowe dotyczące pozwoleń udzielanych psychoterapeutom ubezpieczenia zdrowotnego- Dopuszczalność - Ochrona praw nabytych - Wykonywanie działalności w określonym miejscu i przez określony czas w ramach krajowego systemu obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego - Proporcjonalność
I - Wprowadzenie
1. Niniejszą skargą przedstawioną w dniu 23 grudnia 2005 r. Komisja Wspólnot Europejskich wnosi do Trybunału o stwierdzenie, że zastrzegając przepisy przejściowe i normy służące ochronie „praw nabytych”, pozwalające psychoterapeutom na uzyskanie pozwolenia lub zatwierdzenia wydawanego niezależnie od obowiązujących zasad zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, wyłącznie na rzecz do tych psychoterapeutów, którzy wykonywali swój zawód w ramach niemieckich kas chorych, oraz nie uwzględniając porównywalnej lub podobnej działalności zawodowej wykonywanej przez psychoterapeutów w innych państwach członkowskich, Republika Federalna Niemiec uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy art. 43 WE.
II - Ramy prawne
A - Prawo wspólnotowe
2. Artykuł 43 akapit pierwszy WE zakazuje ograniczeń swobody przedsiębiorczości obywateli jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego.
3. Jego akapit drugi wyjaśnia między innymi, że swoboda przedsiębiorczości obejmuje podejmowanie i wykonywanie działalności prowadzonej na własny rachunek na warunkach określonych przez ustawodawstwo państwa przyjmującego dla własnych obywateli.
B - Prawo niemieckie
Ustawą z dnia 16 czerwca 1998 r. o zawodach psychoterapeuty-psychologa oraz psychoterapeuty o specjalizacji psychoterapia dzieci i młodzieży, zmieniającą księgę piątą kodeksu socjalnego i inne ustawy (Gesetz über die Berufe des Psychologischen Psychotherapeuten und des Kinder- und Jugenlichenpsychotherapeuten, zur Änderung des Fünften Buches Sozialgesetzbuch und anderer Gesetze)(), Republika Federalna Niemiec w szczególności włączyła te zawody do systemu obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego i poddała zawieranie z nimi umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej systemowi limitów zależnemu od rzeczywistego zapotrzebowania na opiekę medyczną, począwszy od dnia 1 stycznia 1999 r.