Opinia rzecznika generalnego Ruiz-Jarabo Colomer przedstawiona w dniu 6 września 2007 r. - Tadao Maruko przeciwko Versorgungsanstalt der deutschen Bühnen. - Sprawa C-267/06., sygn. C-267/06
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
DÁMASA RUIZA-JARABA COLOMERA
przedstawiona w dniu 6 września 2007 r.(1)
Sprawa C‑267/06
Tadao Maruko
przeciwko
Versorgungsanstalt der deutschen Bühnen
[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Bayerisches Verwaltungsgericht Monachium (Niemcy)]
Renta rodzinna w ramach pracowniczego obowiązkowego systemu emerytalnego - Odmowa z powodu niezawarcia małżeństwa - Związki osób tej samej płci - Dyrektywa 2000/78/WE - Zakres stosowania - Wyłączenie świadczeń z zabezpieczenia społecznego - Pojęcie wynagrodzenia - Dyskryminacja ze względu na orientację seksualną
I - Wstęp
1. Bayerisches Verwaltungsgericht (sąd administracyjny) przedłożył Trybunałowi Sprawiedliwości na podstawie art. 234 WE pięć pytań prejudycjalnych dotyczących wykładni dyrektywy Rady 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 r. ustanawiająca ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy.(2)
2. Sprawa wynikła z odmowy przyznania renty pozostałemu przy życiu partnerowi ze związku osób tej samej płci, które nie zwarły małżeństwa z uwagi na to, że w prawie krajowym małżeństwo jest zastrzeżone wyłącznie dla związków heteroseksualnych. Sprawa ta wpisuje się zatem w długi proces akceptowania homoseksualności(3) jako niezbędnego etapu na drodze do równości i poszanowania wszystkich istot ludzkich.
3. Sąd odsyłający zmierza do ustalenia, czy żądanie skarżącego w postępowaniu głównym wchodzi w zakres dyrektywy (pytanie pierwsze i drugie), czy ma miejsce nierówne traktowanie ze względu na orientację seksualną (pytanie trzecie i czwarte) oraz czy uznanie prawa powinno być ograniczone w czasie (pytanie piąte).
W związku z tym konieczne jest dokonanie analizy dwóch aspektów sprawy: aspektu odgraniczenia pojęcia wynagrodzenia od świadczenia z zabezpieczenia społecznego oraz aspektu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Pierwszy z nich był rozważany w orzecznictwie często, drugi natomiast jedynie w kilku przypadkach.