Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego Trstenjak przedstawiona w dniu 13 grudnia 2007 r. - Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republice Portugalskiej. - Sprawa C-265/06., sygn. C-265/06

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

VERICY TRSTENJAK

przedstawiona w dniu 13 grudnia 2007 r.(1)

Sprawa C‑265/06

Komisja Wspólnot Europejskich

przeciwko

Republice Portugalskiej

Uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego - Artykuł 226 WE - Swoboda przepływu towarów - Środki o skutku równoważnym - Naruszenie art. 28 WE i 30 WE oraz art. 11 i 13 porozumienia EOG - Krajowe przepisy, które zakazują nanoszenia barwnych folii na szyby pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu osób lub towarów - Ograniczenie ze względu na porządek publiczny oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego - Proporcjonalność





I -    Wprowadzenie

1.     Komisja Wspólnot Europejskich wniosła na podstawie art. 226 WE skargę o stwierdzenie, że Republika Portugalska, przyjmując przepisy, które zakazują nanoszenia barwnych folii na szyby pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu osób lub towarów, uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy art. 28 WE i 30 WE oraz art. 11 i 13 porozumienia z dnia 2 maja 1992 r. o Europejskim Obszarze Gospodarczym(2) (zwanego dalej „porozumieniem EOG”).

II - Ramy prawne

 Prawo wspólnotowe

1.      Pierwotne prawo wspólnotowe

2.     Artykuł 28 WE zakazuje między państwami członkowskimi ograniczeń ilościowych w przywozie oraz wszelkich środków o skutku równoważnym.

3.     Zgodnie z art. 30 WE dopuszczalne są zakazy lub ograniczenia przywozowe między państwami członkowskimi, które są uzasadnione w szczególności względami bezpieczeństwa publicznego oraz ochrony zdrowia i życia ludzi, o ile nie stanowią one środka arbitralnej dyskryminacji ani ukrytych ograniczeń w handlu wewnątrzwspólnotowym.

2.      Dyrektywy 2001/92/WE i 92/22/EWG

4.     Dyrektywa 2001/92/WE() (zwana dalej „dyrektywą 2001/92”) służy dostosowaniu do postępu technicznego dyrektywy Rady 92/22/EWG w sprawie bezpiecznych szyb i materiałów do szyb w pojazdach silnikowych i ich przyczepach oraz dyrektywy Rady 70/156/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do homologacji typu pojazdów silnikowych i ich przyczep.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00