Opinia rzecznika generalnego Bot przedstawiona w dniu 6 grudnia 2007 r. - A. G. Winkel przeciwko Minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. - Sprawa C-446/06., sygn. C-446/06
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
YVES’A BOTA
przedstawiona w dniu 6 grudnia 2007 r.1(1)
Sprawa C‑446/06
A. G. Winkel
przeciwko
Minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit
[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez College van Beroep voor het bedrijfsleven (Niderlandy)]
Wołowina i cielęcina - Rozporządzenie (WE) nr 1254/1999- Wspólna organizacja rynków - Prawo krajowe uzależniające przyznanie premii od krów mamek od dwóch wymogów związanych z częstotliwością cielenia się i długością okresu karmienia - Pojęcie „krowy mamki”
1. Niniejszy wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym zmierza do uzyskania od Trybunału odpowiedzi na pytanie czy w ramach systemu pomocy wspólnotowej ustanowionego rozporządzeniem (WE) nr 1254/1999(2) państwo członkowskie może uzależnić przyznanie tej pomocy od spełnienia wymogów związanych z częstotliwością cielenia się i długością okresu karmienia.
2. W niniejszej opinii przedstawimy dlaczego naszym zdaniem art. 3 lit. f) rozporządzenia nr 1254/1999 nie sprzeciwia się uzależnieniu przyznania premii od krów mamek od spełnienia wymogu dotyczącego częstotliwości cielenia się i wymogu by cielę pozostawało przy matce przez okres przynajmniej 4 miesięcy.
I - Ramy prawne
A - Prawo wspólnotowe
1. Rozporządzenie nr 1254/1999
3. W ramach wspólnej polityki rolnej została ustanowiona wspólna organizacja rynków w sektorze wołowiny i cielęciny w celu stabilizacji rynków w tym sektorze i zapewnienie odpowiedniego poziomu życia ludności wiejskiej.
W tym celu rozporządzenie nr 1254/1999 wprowadziło system wsparcia producentów wołowiny i cielęciny. System ten polega w szczególności na wypłacaniu producentom wołowiny i cielęciny pod postacią płatności bezpośrednich premii za trzymanie krów mamek, nazwanej także „premią od krów mamek”.