Opinia rzecznika generalnego Geelhoed przedstawiona w dniu 16 marca 2006 r. - Sonia Chacón Navas przeciwko Eurest Colectividades SA. - Sprawa C-13/05., sygn. C-13/05
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
L.A. GEELHOEDA
przedstawiona w dniu 16 marca 2006 r.(1)
Sprawa C‑13/05
Sonia Chacón Navas
przeciwko
Eurest Colectividades SA
[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Juzgado de lo Social nr 33 w Madrycie (Hiszpania)]
Dyrektywa 2000/78/WE - Równość traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy - Zakres stosowania - Rozwiązanie umowy o pracę z powodu choroby - Choroba i niepełnosprawność
I - Wprowadzenie
1. Po raz drugi(2) skierowano do Trybunału pytania o wykładnię jednego z pojęć użytych w dyrektywie Rady 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy(3) (zwanej dalej „dyrektywą” lub „dyrektywą 2000/78”)(4).
2. Dyrektywa zakazuje dyskryminacji bezpośredniej i pośredniej ze względu na szereg czynników, w tym niepełnosprawność. Niniejsza sprawa dotyczy wykładni pojęcia „niepełnosprawność”, który nie został zdefiniowany w dyrektywie. Pytania skierowano w oparciu o stan faktyczny, zgodnie z którym rozwiązano umowę o pracę z chorą pracownicą w trakcie orzeczonej w stosunku do niej niezdolności do pracy. Dokładniej rzecz biorąc, sąd krajowy zmierza do ustalenia, czy chorobę można uznać za niepełnosprawność w kontekście dyrektywy, a jeśli nie, to czy niepełnosprawność wskutek choroby wchodzi w zakres dyrektywy.
II - Ramy prawne
A - Uregulowania wspólnotowe
3. Artykuł 13 WE stanowi:
„Bez uszczerbku dla innych postanowień niniejszego traktatu i w granicach kompetencji, które traktat powierza Wspólnocie, Rada, stanowiąc jednomyślnie na wniosek Komisji i po konsultacji z Parlamentem Europejskim, może podjąć środki niezbędne w celu zwalczania wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną”.