Opinia rzecznika generalnego Sharpston przedstawiona w dniu 6 kwietnia 2006 r. - R.J. Reynolds Tobacco Holdings, Inc. oraz inne przeciwko Komisji Wspólnot Europejskich. - Sprawa C-131/03 P., sygn. C-131/03 P
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
ELEANOR SHARPSTON
przedstawiona w dniu 6 kwietnia 2006 r.(1)
Sprawa C‑131/03 P
R.J. Reynolds Tobacco Holdings, Inc.
i in.
przeciwko
Komisji Wspólnot Europejskich
1. Niniejsze odwołanie podnosi, w pewnym sensie na nowych warunkach, kwestię, co jest aktem podlegającym kontroli na mocy artykułu 230 WE.
2. Dotyczy ono podjętych przez Komisję decyzji o wniesieniu skargi odszkodowawczej w Stanach Zjednoczonych przeciwko niektórym przedsiębiorstwom produkującym wyroby tytoniowe.
3. Sąd Pierwszej Instancji odrzucił skargi na te decyzje jako niedopuszczalne, zasadniczo na tej podstawie, że nie wywoływały one wiążących skutków prawnych dla przedsiębiorstw. Obecnie wnoszący odwołanie zarzucają błąd w ocenie takich skutków, naruszenie przysługującego im prawa do skutecznej ochrony sądowej, nieprawidłowe zastosowanie orzecznictwa o aktach jawnie bezprawnych i nieuwzględnienie artykułu 292 WE.
4. Rada naświetla kolejny aspekt sprawy, podnosząc w interwencji, że choć zainteresowane jednostki nie mogą zaskarżyć tego rodzaju decyzji, zaskarżyć ją mogą skarżący uprzywilejowani na mocy art. 230 WE, w zakresie w jakim może ona wywrzeć wiążące wobec nich skutki prawne.
Artykuł 230 WE
5. Pierwsze cztery akapity art. 230 WE stanowią, co następuje:
„Trybunał Sprawiedliwości kontroluje legalność aktów uchwalonych wspólnie przez Parlament Europejski i Radę, aktów Rady, Komisji i EBC, innych niż zalecenia i opinie, oraz aktów Parlamentu Europejskiego zmierzających do wywarcia skutków prawnych wobec podmiotów trzecich.
W tym celu Trybunał jest właściwy do orzekania w zakresie skarg wniesionych przez państwo członkowskie, Radę lub Komisję, podnosząc zarzut braku kompetencji, naruszenia istotnych wymogów proceduralnych, naruszenia niniejszego Traktatu lub jakiejkolwiek normy prawnej związanej z jego zastosowaniem lub nadużyciem władzy.