Opinia rzecznika generalnego Jacobs przedstawiona w dniu 24 lutego 2005 r. - Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republice Greckiej. - Sprawa C-394/02., sygn. C-394/02
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
F.G. JACOBSA
przedstawiona w dniu 24 lutego 2005 r.(1)
w sprawie C‑394/02
Komisja Wspólnot Europejskich
przeciwko
Republice Greckiej
1. W niniejszej skardze wniesionej na podstawie art. 226 WE Komisja wystąpiła do Trybunału o stwierdzenie, że ze względu na fakt, iż elektrownia państwowa Dimosia Epicheirisi Ilektrismoy (zwana dalej „DEI”) udzieliła zamówienia publicznego na wyprodukowanie systemu taśm transportowych dla elektrociepłowni w Megalopolis (zwanej dalej „EC Megalopolis”) w trybie procedury negocjacyjnej, bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o zamówieniu, Republika Grecka uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy dyrektywy Rady 93/38/EWG z dnia 14 czerwca 1993 r. koordynującej procedury udzielania zamówień publicznych przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i telekomunikacji (zwanej dalej „dyrektywą sektorów użyteczności publicznej”)(2), w tym w szczególności art. 20 i następnych.
Stan faktyczny i okoliczności sprawy
2. Pod koniec 1997 roku DEI przedłożyła ministerstwu środowiska, zagospodarowania przestrzennego i robót publicznych, jako właściwemu organowi krajowemu do spraw ochrony środowiska, projekt dotyczący instalacji systemu odsiarczania, stabilizacji oraz transportu popiołów i stałych odpadów z EC Megalopolis w celu dokonania oceny oddziaływania na środowisko na podstawie dyrektywy Rady nr 85/337/EWG z dnia 27 czerwca 1985 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne (zwanej dalej „dyrektywą oceny oddziaływania na środowisko”)(). Na mocy decyzji z dnia 29 października 1998 r. oraz z dnia 30 grudnia 1999 r. właściwy organ krajowy do spraw ochrony środowiska wydał zgodę. Zgoda ta została po pierwsze uzależniona od złożenia przez DEI w ciągu dziewięciu miesięcy wniosku o wydanie ostatecznego zezwolenia na usunięcie wytwarzanych odpadów, a po drugie od zainstalowania w ciągu dwunastu miesięcy systemu taśm transportowych do transportu popiołów między EC Megalopolis i kopalnią Thokina, gdzie popioły te byłyby przetwarzane.