Opinia rzecznika generalnego Kokott przedstawiona w dniu 24 lutego 2005 r. - Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. - Sprawa C-305/03., sygn. C-305/03
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
JULIANE KOKOTT
przedstawiona w dniu 24 lutego 2005 r.(1)
Sprawa C‑305/03
Komisja Wspólnot Europejskich
przeciwko
Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
Podatek od wartości dodanej - Obniżona stawka podatku - Przywóz dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków - Sprzedaż w drodze publicznej licytacji dóbr podlegających procedurze przywozu czasowego - Prowizja aukcjonera
I - Wprowadzenie
1. Europejski handel dziełami sztuki odbywa się w głównej mierze w Zjednoczonym Królestwie, w szczególności w Londynie(2). Dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki (zwane dalej zbiorczo „dziełami sztuki”) przywożone są do Zjednoczonego Królestwa czasowo z państw trzecich i wyłącznie w celu ich sprzedaży w drodze licytacji przez dom aukcyjny, a następnie wywożone z powrotem do państw trzecich.
2. Przywóz i dostawa tych przedmiotów pozostają zwolnione z podatku od wartości dodanej (zwanego dalej „podatkiem VAT”), jeśli podlegają one szczególnemu systemowi celnemu dla towarów przewidzianemu dla procedury przywozu czasowego we Wspólnocie. Podatek VAT naliczany jest tylko wówczas, jeżeli powyższe przedmioty po licytacji zostały ostatecznie przywiezione do Wspólnoty. Przyczyną niniejszego postępowania w przedmiocie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego jest przede wszystkim niejasność zakresu tego szczególnego systemu dla czasowo przywiezionych dzieł sztuki.
3. W Zjednoczonym Królestwie cena sprzedaży w drodze licytacji włącznie z prowizją aukcjonera stanowi podstawę opodatkowania. Suma ta stosownie do szczególnych przepisów dla przywozu dzieł sztuki zostaje pomniejszona w ten sposób, że w rezultacie podatek VAT wynosi 5% ceny. W tym względzie można by również mówić o efektywnej stawce opodatkowania 5%.