Opinia rzecznika generalnego Léger przedstawiona w dniu 12 maja 2005 r. - Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Królestwu Szwecji. - Sprawa C-111/03., sygn. C-111/03
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
PHILIPPE’A LÉGERA
przedstawiona w dniu 12 maja 2005 r.(1)
Sprawa C‑111/03
Komisja Wspólnot Europejskich
przeciwko
Królestwu Szwecji
Uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego - Dyrektywa 89/662/EWG - Kontrole weterynaryjne - Krajowy system wcześniejszego zawiadomienia obejmujący importerów określonych produktów pochodzenia zwierzęcego z innych państw członkowskich
1. W niniejszej skardze Komisja Wspólnot Europejskich zwraca się do Trybunału o stwierdzenie, że Królestwo Szwecji uchybiło zobowiązaniom, które na nim ciążą na mocy art. 5 dyrektywy Rady 89/662/EWG z dnia 11 grudnia 1989 r. dotyczącej kontroli weterynaryjnych w handlu wewnątrzwspólnotowym w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego(2).
2. Komisja zarzuca temu państwu członkowskiemu utrzymanie systemu wcześniejszego zawiadamiania o przywozie obciążającego importerów określonych produktów pochodzenia zwierzęcego z innych państw członkowskich.
I - Ramy prawne
A - Prawo wspólnotowe
3. Dyrektywa 89/662 jest jednym ze środków zmierzających do stopniowego ustanowienia rynku wewnętrznego w sektorze produktów pochodzenia zwierzęcego(3).
4. W celu zapewnienia swobodnego przepływu produktów rolnych, który zgodnie z motywem drugim dyrektywy 89/662 jest „podstawową cechą wspólnej organizacji rynków”, dyrektywa zmierza do usunięcia barier weterynaryjnych w rozwoju wewnątrzwspólnotowego handlu produktami pochodzenia zwierzęcego.
5. Ściśle mówiąc, końcowym celem dyrektywy 89/662 jest ograniczenie kontroli weterynaryjnych wspomnianych produktów do kontroli w miejscu wysyłki(4).
6. Zgodnie z motywem piątym dyrektywy, „mając na względzie zakończenie tworzenia rynku wewnętrznego, należy, do czasu osiągnięcia tego celu, położyć nacisk na kontrole przeprowadzane w miejscu wysyłki i na organizowanie kontroli, które mogą być przeprowadzane w miejscu przeznaczenia; takie rozwiązanie pociąga za sobą możliwość zrezygnowania z kontroli weterynaryjnych na granicach wewnętrznych Wspólnoty”.