Opinia rzecznika generalnego Léger przedstawiona w dniu 12 maja 2005 r. - Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republice Federalnej Niemiec. - Sprawa C-372/03., sygn. C-372/03
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
PHILIPPE’A LÉGERA
przedstawiona w dniu 12 maja 2005 r.1(1)
Sprawa C‑372/03
Komisja Wspólnot Europejskich
przeciwko
Republice Federalnej Niemiec
Uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego - Dyrektywa 91/439/EWG - Prawo jazdy - Minimalny wiek wymagany do uzyskania dostępu do prowadzenia niektórych pojazdów - Możliwość prowadzenia pojazdów innej kategorii niż ta, na którą prawo jazdy zostało wydane - Obowiązkowa rejestracja i wymiana prawa jazdy
1. Komisja Wspólnot Europejskich wnosi w niniejszej skardze do Trybunału o stwierdzenie, że Republika Federalna Niemiec uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy dyrektywy Rady 91/439/EWG z dnia 29 lipca 1991 r. w sprawie praw jazdy(2).
2. Na poparcie swojej skargi Komisja podnosi szereg zarzutów dotyczących minimalnego wieku wymaganego do uzyskania dostępu do prowadzenia niektórych pojazdów, możliwości prowadzenia innych pojazdów niż te, na których prowadzenie wydano prawo jazdy(3), jak również procedury rejestracji i wymiany praw jazdy wydanych przez inne państwa członkowskie.
I - Ramy prawne
A - Uregulowania wspólnotowe
3. Proces harmonizacji wydawania praw jazdy i korzystania z nich rozpoczął się wraz z przyjęciem pierwszej dyrektywy Rady 80/1263/EWG z dnia 4 grudnia 1980 r. ustanawiającej wspólnotowe prawo jazdy(4). Celem tej dyrektywy było z jednej strony przyczynienie się do poprawy bezpieczeństwa drogowego, a z drugiej strony ułatwienie przepływu osób wybierających miejsce zamieszkania w innym państwie członkowskim niż to, w którym zdały one egzamin na prawo jazdy, lub przemieszczających się wewnątrz obszaru Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.
4. W tym celu dyrektywa 80/1263 dokonała zbliżenia pewnych krajowych przepisów dotyczących w szczególności wydawania praw jazdy i warunków ich ważności. Zdefiniowała ona wspólnotowy model prawa jazdy i wprowadziła zasadę wzajemnego uznawania tych praw jazdy, jak również ich wymiany w przypadku kiedy ich posiadacze zmieniają miejsce zamieszkania lub pracy z jednego państwa członkowskiego na drugie.