Opinia rzecznika generalnego Ruiz-Jarabo Colomer przedstawiona w dniu 8 września 2005 r. - ATI EAC Srl e Viaggi di Maio Snc, EAC Srl i Viaggi di Maio Snc przeciwko ACTV Venezia SpA, Provincia di Venezia i Comune di Venezia. - Sprawa C-331/04., sygn. C-331/04
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
DÁMASA RUIZA-JARABA COLOMERA
przedstawiona w dniu 8 września 2005 r.1(1)
Sprawa C-331/04
ATI EAC Srl
i
Viaggi di Maio Snc
przeciwko
ACTV Venezia SpA,
Provincia di Venezia
i
Comune di Venezia
[wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Consiglio di Stato (Włochy)]
Zmówienia publiczne na usługi - Procedury udzielania zamówień - Zbliżanie ustawodawstw - Dyrektywy 92/50/EWG i 93/38/EWG - Odpowiednio art. 36 ust. 2 i 34 ust. 2 - Kryteria udzielenia zamówienia - Oferta ekonomicznie najbardziej korzystna - Koncesje na publiczne usługi transportowe - Kryteria określone w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji - Uprawnienia komisji przetargowej do ich dookreślenia lub uzupełnienia - Zasada równego traktowania oferentów i zasada przejrzystości
1. Niniejsze odesłanie prejudycjalne dotyczy wykładni art. 36 ust. 2 dyrektywy 92/50/EWG(2) i art. 34 ust. 2 dyrektywy 93/38/EWG(3).
2. Poporzez niniejszy wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, dotyczący udzielenia zamówienia oferentowi, który złożył ofertę ekonomicznie najbardziej korzystną, i przyjętych w tym celu kryteriów, Consiglio di Stato dąży do ustalenia uprawnień instytucji zamawiającej i komisji przetargowej w celu stwierdzenia, czy pierwsza z nich może ograniczyć się do wskazania tych kryteriów w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentacji zamówienia (zwanej dalej „specyfikacją”) i pozostawić tej drugiej zadanie ich dookreślenia lub uzupełnienia.
3. Wskażę tu na wstępie, że przy udzielaniu zamówień publicznych należy przestrzegać wiążących zasad, których celem jest ustanowienie obiektywnych reguł uczestnictwa i udzielania zamówień w trybie przejrzystych procedur, w ramach których zabronione są środki i klauzule dyskryminujące.