Opinia rzecznika generalnego Léger przedstawiona w dniu 19 maja 2004 r. - KWS Saat AG przeciwko Urzędowi Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (znaki towarowe i wzory) (OHIM). - Sprawa C-447/02 P., sygn. C-447/02 P
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
PHILIPPE’A LÉGERA
przedstawiona w dniu 19 maja 2004 r. (1)
Sprawa C‑447/02 P
KWS Saat AG
przeciwko
Urzędowi Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (znaki towarowe i wzory) (OHIM)
Odwołanie - Wspólnotowy znak towarowy - Rozporządzenie (WE) nr 40/94 - Znak towarowy składający się z koloru per se (odcień oranżu) - Charakter odróżniający - Obowiązek uzasadnienia - Prawo do przedstawienia uwag
1. Podstawą niniejszego odwołania jest wniosek o rejestrację koloru per se jako wspólnotowego znaku towarowego. Odwołanie zostało wniesione przez spółkę KWS Saat AG (2) od wyroku Sądu Pierwszej Instancji Wspólnot Europejskich z dnia 9 października 2002 r. w sprawie KWS Saat przeciwko OHIM (odcień oranżu) (3). W wyroku tym Sąd częściowo oddalił skargę wniesioną przez KWS na decyzję Drugiej Izby Odwoławczej Urzędu Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (znaki towarowe i wzory) (OHIM) (4), wydaną w dniu 19 kwietnia 2000 r. (sprawa R‑282/1999‑2), odrzucającą wniosek o rejestrację koloru pomarańczowego per se jako wspólnotowego znaku towarowego dla towarów i usług związanych głównie z nasionami rolniczymi (5).
2. Sprawa ta stawia ponownie przed Trybunałem kwestię rejestracji koloru per se jako znaku towarowego, w której to kwestii Trybunał orzekł już po wydaniu zaskarżonego wyroku w zakresie pierwszej dyrektywy Rady 89/104/EWG (6) w wyroku z dnia 6 maja 2003 r. w sprawie Libertel (7), i z którą zmierzył się również w sprawie Heidelberger Bauchemie (8).
I - Ramy prawne
3. Istotne w tym przypadku przepisy materialne i procesowe, dotyczące rejestracji wspólnotowego znaku towarowego zawarte są w rozporządzeniu Rady (WE) nr 40/94 (9).
Artykuł 4 rozporządzenia określa oznaczenia, które mogą stanowić wspólnotowy znak towarowy. W rozumieniu tego przepisu chodzi o „jakiekolwiek oznaczenia, które można przedstawić w formie graficznej, [składające się] w szczególności z wyrazów, łącznie z nazwiskami, rysunków, liter, cyfr, kształtu towarów lub ich opakowań, pod warunkiem że oznaczenia takie umożliwiają odróżnianie towarów lub usług jednego przedsiębiorstwa od towarów lub usług innych przedsiębiorstw”.