Opinia rzecznika generalnego Jacobs przedstawiona w dniu 28 października 2004 r. - Synetairismos Farmakopoion Aitolias & Akarnanias (Syfait) i inni przeciwko GlaxoSmithKline plc i GlaxoSmithKline AEVE. - Sprawa C-53/03., sygn. C-53/03
I - 26 I - 1OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
F.G. JACOBSA
przedstawiona w dniu 28 października 2004 r.(1)
Sprawa C‑53/03
Synetairismos Farmakopoion Aitolias & Akarnanias (Syfait) i in.
przeciwko
Glaxosmithkline AEVE
1. W niniejszej sprawie Epitropi Antagonismou (grecka komisja ds. konkurencji, zwana dalej „komisją ds. konkurencji”) przedstawia Trybunałowi pytania, czy i w jakich okolicznościach dominująca firma farmaceutyczna może w celu ograniczenia handlu równoległego jej produktami odmówić realizacji w pełnym zakresie zamówień otrzymywanych od hurtowników farmaceutycznych.
2. W pierwszym rzędzie pojawia się jednak kwestia dopuszczalności wystąpienia z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, która jest uzależniona od tego, czy grecka komisja ds. konkurencji jest sądem w rozumieniu art. 234 WE, a więc czy jest ona legitymowana do wnoszenia pytań do Trybunału.
Postępowanie krajowe i przedstawione pytania
3. Składającymi skargę w postępowaniu głównym są greccy hurtownicy farmaceutyczni. Stroną przeciwną jest spółka farmaceutyczna Glaxosmithkline plc i jej spółka zależna, Glaxosmithkline AEVE (dawniej Glaxowellcome), które przywożą i dystrybuują swoje produkty na terenie Grecji (zwane dalej łącznie „GSK”).
4. Główne postępowanie odnosi się do dostawy trzech zastrzeżonych produktów leczniczych: Imigran, Lamictal i Serevent (zwanych dalej „spornymi produktami”), stanowiących własność GSK i przez nią produkowanych.
5. Do listopada 2000 r. GSK w pełni realizowała otrzymywane od składających skargę i innych hurtowników produktów farmaceutycznych zamówienia na sporne produkty. Znaczna część zamawianych produktów była następnie wywożona przez hurtowników do innych państw członkowskich Unii Europejskiej, gdzie ceny były dużo wyższe.