Opinia rzecznika generalnego Jacobs przedstawiona w dniu 16 grudnia 2004 r. - Regione autonoma Friuli-Venezia Giulia i Agenzia regionale per lo sviluppo rurale (ERSA) przeciwko Ministero delle Politiche Agricole e Forestali. - Sprawa C-347/03., sygn. C-347/03
OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO
F.G. JACOBSA
przedstawiona w dniu 16 grudnia 2004 r.(1)
Sprawa C‑347/03
Regione autonoma Friuli‑Venezia Giulia
i
Agenzia regionale per lo Sviluppo Rurale (ERSA)
przeciwko
Ministero delle Politiche Agricole e Forestali
i
Regione Veneto
1. Przedmiotem niniejszej sprawy jest legalność mającego wejść w życie w roku 2007 zakazu dotyczącego stosowania we Włoszech nazw odmiany winorośli „Tocai friulano” i jej synonimu „Tocai italico”(2) na etykietach win. Zakaz ten jest efektem umowy pomiędzy Wspólnotą Europejską a Węgrami, które chroni węgierską nazwę geograficzną „Tokaj”.
2. Regione autonoma Friuli‑Venezia Giulia (region autonomiczny Friuli‑Wenecja Julijska) oraz Agenzia regionale per lo sviluppo rurale (ERSA, agencja regionalna do spraw rozwoju obszarów wiejskich) (zwane dalej „skarżącymi”) wszczęły postępowanie przed Tribunale amministrativo regionale per il Lazio (regionalnym trybunałem administracyjnym dla Lazio), domagając się uchylenia przepisów krajowych(3), które w istocie powtarzają ten zakaz. Wnioskodawcy dowodzą w pierwszym rzędzie, że Wspólnota nie była upoważniona, aby zawrzeć umowę z Węgrami, że zakaz jest sprzeczny z innymi postanowieniami umowy, że umowa opiera się na błędnym przedstawieniu stanu faktycznego, co powoduje, że przedmiotowe postanowienie jest nieważne z punktu widzenia prawa międzynarodowego, że zakaz został zastąpiony przez porozumienie TRIPS (Porozumienie w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej)(4) oraz że zakaz jest niezgodny z prawem własności, chronionym przez europejską Konwencję o ochronie opraw człowieka i podstawowych wolności(5) oraz Kartę praw podstawowych Unii Europejskiej(6).
I - Układ stowarzyszeniowy
3. Układ europejski ustanawiający stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi z jednej strony a Republiką Węgier z drugiej strony (zwany dalej „układem stowarzyszeniowym”) został podpisany w dniu 16 grudnia 1991 r. i zatwierdzony w imieniu Wspólnoty na mocy decyzji Rady i Komisji 93/742/Euratom, EWWiS, WE()