Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Opinia rzecznika generalnego Geelhoed przedstawiona w dniu 11 grudnia 2003 r. - Douwe Egberts NV przeciwko Westrom Pharma NV i Christophe Souranis, veikiantis mons Établissements FICS vardu, ir Douwe Egberts NV przeciwko FICS-World BVBA. - Sprawa C-239/02., sygn. C-239/02

OPINIA RZECZNIKA GENERALNEGO

LEENDERTA A. GEELHOEDA

przedstawiona w dniu 11 grudnia 2003 r.(1)

W sprawie C-239/02

Douwe Egberts NV

przeciwko

Westrom Pharma NV,

Christophe Souranis, działający pod nazwą handlową „Établissements FICS”

i

Douwe Egberts NV

przeciwko

FICS-World BVBA

[Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Rechtbank van Koophandel te Hasselt (Belgia)]





Środki spożywcze - Etykietowanie i prezentacja - Używanie odniesień do zdrowia, do działania odchudzającego, do zaleceń, zaświadczeń lub opinii lekarskich

I -    Wstęp

1.        Niniejsza sprawa dotyczy przepisów wspólnotowych w dziedzinie etykietowania i reklamy środków spożywczych, w szczególności kawy. Chodzi przede wszystkim o ustalenie czy przepisy wspólnotowe dotyczące obowiązkowego stosowania nazw, pod którymi produkt jest sprzedawany do wyrobów wyprodukowanych na bazie kawy wyklucza możliwość jednoczesnego stosowania nazw fantazyjnych. Należy również ustalić czy ustawodawstwo krajowe, które zakazują odwoływania się, przy okazji etykietowania i reklamy środków spożywczych, do działania odchudzającego lub opinii lekarskich, mogą być uznane za zgodne z pierwotnym i wtórnym prawem wspólnotowym.

II - Ramy prawne

A -    Prawo wspólnotowe

2.        Artykuł 28 WE zakazuje ograniczeń ilościowych z przywozie i wszelkich środków o skutku równoważnym między Państwami Członkowskimi.

3.        Dyrektywa 1999/4/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 lutego 1999 r. odnosząca się do ekstraktów z kawy i ekstraktów z cykorii(2) (dalej zwana „dyrektywą 1999/4” lub „dyrektywą o kawie”), ustanawia szereg zasad dotyczących etykietowania i nazw, pod którymi te produkty są sprzedawane.

        Artykuł 2 dyrektywy 1999/4 stanowi:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00