Orzeczenie
Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z dnia 1 lutego 2011 r. (Knyter przeciwko Polsce), sygn. 31820/06
Każda ingerencja w prawo jednostki do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego będzie stanowić naruszenie postanowień artykułu 8 Konwencji, z wyjątkiem przypadków, gdy jest "zgodna z prawem", służy słusznym celom zgodnie z postanowieniami § 2 oraz była "konieczna w demokratycznym społeczeństwie" w takim sensie, iż była proporcjonalna do zamierzonych celów. Środek pozostaje zgodny z prawem, jeżeli spełnia trzy warunki. Po pierwsze muszą istnieć podstawy w prawie krajowym. Po drugie, prawo musi być dostępne dla obywateli, to znaczy obywatel musi wiedzieć, w jakich okolicznościach przepisy prawa mają zastosowanie do danej sytuacji. Wreszcie, norma nie może być traktowana jak "prawo", o ile nie została sformułowana w sposób wystarczająco precyzyjny, aby umożliwić obywatelom kontrolowanie swego postępowanie: obywatele muszą mieć możliwość - jeśli to konieczne, przy uzyskaniu właściwej porady - przewidywania, w stopniu uzasadnionym dla danych okoliczności konsekwencji danego działania.
Teza od Redakcji
W sprawie Knyter przeciwko Polsce,
Europejski Trybunał Praw Człowieka (Czwarta Sekcja), zasiadając jako Izba składająca się z następujących sędziów:
Nicolas Bratza, Przewodniczący
Lech Garlicki,
Ljiljana Mijović,
Ján ©ikuta,
Mihai Poalelungi,
Nebojša Vučinić,
Vincent A. de Gaetano, sędziowie,
oraz Fatoş Arac?, Zastępca Kanclerza Sekcji,
obradując na posiedzeniu zamkniętym w dniu 11 stycznia 2011 r.,
wydaje następujący wyrok, który został przyjęty w tym dniu:
POSTĘPOWANIE
1. Sprawa wywodzi się ze skargi (nr 31820/06) przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej wniesionej do Trybunału na podstawie artykułu 34 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności ("Konwencja") przez obywatela polskiego, pana Alberta Knytera ("skarżący") w dniu 26 lipca 2006 r. roku.
2. Skarżący był reprezentowany przez panią A. Pietraś, adwokata prowadzącego praktykę w Gdyni. Rząd polski ("Rząd") reprezentowany był przez swojego Przedstawiciela, pana J. Wołąsiewicza z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.