Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 10 lutego 2021 r., sygn. V CSKP 60/21

Roszczenie z art. 444 § 2 k.c. nie stanowi roszczenia uprawniającego do dochodzenia renty z tytułu naruszenia dobra niematerialnego polegającego na możliwości wykonywania pracy, natomiast dotyczy szkody majątkowej w postaci utraty dochodów związanej z zaistnieniem następstw danego wypadku.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Grela (przewodniczący)

SSN Marcin Krajewski (sprawozdawca)

SSN Marcin Łochowski

w sprawie z powództwa J. B. przeciwko Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu w W. o zapłatę i ustalenie, ?po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 10 lutego 2021 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 30 października 2018 r., sygn. akt I ACa (...),

1. oddala skargę kasacyjną;
 

2. zasądza od powoda na rzecz pozwanego kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złoty tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 23 lutego 2017 r. Sąd Okręgowy w K. zasądził od pozwanego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w W. na rzecz powoda K. B. m.in. rentę skapitalizowaną z tytułu utraconych dochodów za 2012 r. w kwocie 68.718 zł (pkt 5) oraz za 2013 r. w kwocie 6.000 zł (pkt 6) wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od 1 lipca 2014 r., umorzył postępowanie w części dotyczącej żądania renty z tytułu utraconych dochodów za okres od października do grudnia 2011 r. (pkt 8) oraz oddalił powództwo w pozostałej części (pkt 7).

Sąd I instancji ustalił, że 25 września 2011 r. powód został poszkodowany w wypadku komunikacyjnym spowodowanym przez M. K.. Wina sprawcy, który nie był ubezpieczony w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów, została potwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu karnego.

W wyniku wypadku powód doznał szeregu wielomiejscowych urazów, a długotrwały uszczerbek na zdrowiu uniemożliwia mu podjęcie pracy fizycznej. Pomimo wygojenia złamań i wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego powód nie jest w stanie poruszać się bez pomocy kul, a nawet stanąć na lewej nodze. Rokowania na przyszłość są niekorzystne i nie ma możliwości powrotu do stanu zdrowia sprzed wypadku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00