Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 30 stycznia 2020 r., sygn. II UK 257/18

Z brzmienia, celu i funkcji art. 57 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego wynika jasno, że jego zakresem normowania objęta jest wyłącznie sytuacja, w której przepis prawa przewiduje termin do wykonania czynności a koniec tego terminu przypada na dzień uznany za ustawowo wolny od pracy lub sobotę. W takiej sytuacji przepis art. 57 § 4 nakazuje przyjąć, że termin upływa następnego dnia po dniu wolnym od pracy lub sobocie, który nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy ani sobotą.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Andrzej Wróbel (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Zbigniew Korzeniowski

SSN Romualda Spyt

w sprawie z wniosku H. S. P. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych [...] Oddziałowi w W. o wysokość podstawy wymiaru składek, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 30 stycznia 2020 r., skargi kasacyjnej wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 18 października 2017 r., sygn. akt III AUa (...),

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

H. S. P. w odwołaniu od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych [...] Oddział w W. z dnia 6 listopada 2014 r., ustalającej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, zarzuciła zaskarżonej decyzji naruszenie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych poprzez jego niewłaściwe zastosowanie, tj. uznanie zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od dnia 2 maja 2014 r., zamiast od dnia 1 maja 2014 r., pominięcie dyspozycji art. 57 § 4 k.p.a. oraz błędne zastosowanie art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Odwołująca podniosła, że deklaracja zgłoszeniowa do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zastała wysłana za pomocą programu Płatnik w dniu 2 maja 2014 r., ponieważ 1 maja był dniem wolnym od pracy. Zdaniem ubezpieczonej podstawą jej zasiłku macierzyńskiego, powinna być zadeklarowana za miesiąc maj 2014 r. podstawa do ubezpieczenia społecznego wynosząca 9365,00 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00