Wyrok SN z dnia 30 września 2020 r., sygn. I UK 22/19
1. Uczestniczenie w działalności spółki komandytowej w charakterze komandytariusza (wspólnika pasywnego) stanowi działalność zarobkową w rozumieniu art. 13 ust. 1 w związku z art. 22 ustawy zasiłkowej, gdyż udział komandytariusza przejawia się we wniesieniu wkładu (sumy komandytowej), czego skutkiem jest udział w zyskach spółki komandytowej. Zarobkowy charakter takiej roli komandytariusza powoduje objęcie komandytariusza nie posiadającego innego tytułu do ubezpieczenia społecznego - obligatoryjnym ubezpieczeniem społecznym.
2. Podjęcie czynności mających doprowadzić do połączenia spółek o różnej formie prawnej oraz do sporządzenia aktu notarialnego związanego z takim połączeniem, zwłaszcza, gdy ich celem był zamiar uniknięcia upadłości spółki, w której wnioskodawca (i jego żona) ma udziały, ma jednoznacznie majątkowy i zarobkowy charakter. Okoliczności te również uzasadniają na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej ocenę, że ubezpieczony wykorzystywał zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, czego skutkiem jest utrata prawa do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Staryk (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Leszek Bielecki
SSN Zbigniew Korzeniowski
w sprawie z odwołania L. R. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych I Oddziałowi w Ł. o świadczenie rehabilitacyjne i zobowiązanie do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia rehabilitacyjnego, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 30 września 2020 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł. z dnia 27 czerwca 2018 r., sygn. akt VIII Ua (...),
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
W wyroku z dnia 7 marca 2018 r., sygn. akt X U (...), Sąd Rejonowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł. zmienił zaskarżone przez L. R. (dalej również jako: wnioskodawca) decyzje Zakładu Ubezpieczeń Społecznych I Oddziału w Ł. (dalej również jako: organ rentowy lub ZUS) z dnia 19 października 2017 r., znak (...) oraz z dnia 26 października 2017 r., znak (...) w ten sposób, że: 1. przyznał L. R. prawo do wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego za okres od 15 lipca 2017 r. do 5 grudnia 2017 r.; 2. uchylił zobowiązanie L. R. do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia rehabilitacyjnego z funduszu chorobowego za okres od 15 lipca 2017 r. do 30 września 2017 r. wraz z odsetkami od nieterminowej wypłaty tego świadczenia za okres od 15 lipca 2017 r. do 31 lipca 2017 r. w łącznej kwocie 61.758,02 zł oraz uchylił zobowiązanie L. R. do zapłaty odsetek od nienależnie pobranego świadczenia w kwocie 512,97 zł.