Postanowienie SN z dnia 21 lipca 2020 r., sygn. III CNP 1/20
Z istoty i charakteru oraz zakresu regulacji dotyczącej skargi nadzwyczajnej wynika, że ma ona pierwszeństwo w stosunku do unormowań odnoszących się do skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, także tych, które, jak w tej sprawie, zostały wniesione od orzeczenia wydanego po 3 kwietnia 2018 r. Podlegają zatem odrzuceniu na podstawie art. 4248 § 2 k.p.c., zaś zainteresowana strona może wystąpić z wnioskiem do organów wymienionych w art. 89 § 2 u.S.N o wniesienie skargi nadzwyczajnej. Jeśli nie zostanie w ten sposób wszczęte postępowanie ze skargi nadzwyczajnej, wówczas dopiero strona może wnieść skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, o ile nie upłynął termin zawity określony w art. 4246 § 1 k.p.c.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Władysław Pawlak
w sprawie z powództwa Gminy Miejskiej K. przeciwko M.G., M.G. i I.S. o zapłatę, na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 21 lipca 2020 r., na skutek skargi strony powodowej o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w K. z dnia 8 sierpnia 2019 r., sygn. akt II Ca [...],
odrzuca skargę.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 5 czerwca 2018 r. Sąd Rejonowy [...] w K. oddalił powództwo Gminy Miejskiej K. skierowane przeciwko M.G., M.G. i I.S. o zapłatę kwoty 4 116, zł z tytułu opłat eksploatacyjnych za zimną wodę, ścieki, abonament od wodomierza głównego oraz wywóz nieczystości stałych za okres od 1 stycznia 2010 r. do 31 stycznia 2012 r., w związku z uwzględnieniem zarzutu pozwanych przedawnienia roszczenia.
Sąd Okręgowy w K. wyrokiem z dnia 8 sierpnia 2019 r. oddalił apelację powódki podzielając stanowisko, że dochodzone roszczenie jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej podlega trzyletniemu przedawnieniu.