Postanowienie SN z dnia 24 czerwca 2020 r., sygn. II CSK 194/20
Osoba chora psychicznie, wykazująca objawy psychotyczne, ale niestwarzająca zagrożenia dla swojego życia albo życia i zdrowia innych osób, ma prawo odmówić hospitalizacji i odmowa ta jest ważna w świetle ustawy o ochronie zdrowia psychicznego w myśl definicji "świadomej zgody".
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Tyczka-Rote
w sprawie z zawiadomienia [...] Centrum Medycznego przy uczestnictwie J.B. o ustalenie czy istniały podstawy do umieszczenia uczestniczki w szpitalu psychiatrycznym w trybie art. 23 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 24 czerwca 2020 r., na skutek skargi kasacyjnej uczestniczki postępowania od postanowienia Sądu Okręgowego w Ł. z dnia 14 października 2019 r., sygn. akt XII Ca [...],
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
Uzasadnienie
Uczestniczka postępowania J.B. wniosła skargę kasacyjną od postanowienia Sądu Okręgowego w Ł. z dnia 14 października 2019 r., oddalającego jej apelację od postanowienia Sądu Rejonowego w P. z dnia 12 października 2018 r. Sąd Rejonowy, na skutek zawiadomienia [...] Centrum Medycznego w P., przeprowadził z urzędu postępowanie mające na celu ustalenie, czy istniały podstawy do przyjęcia uczestniczki do szpitala psychiatrycznego bez jej zgody, na podstawie art. 23 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (jedn. tekst: Dz.U. z 2020 r., poz. 685 - dalej "u.o.z.p.") i uznał, że podstawy takie wystąpiły i uzasadniały hospitalizację pozwanej wbrew jej woli.