Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Postanowienie SN z dnia 12 grudnia 2019 r., sygn. III CZP 47/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący)

SSN Monika Koba (sprawozdawca)

SSN Marian Kocon

w sprawie z powództwa A. AG z siedzibą w I. (Niemcy) przeciwko K. S. o ochronę prawa do unijnego znaku towarowego, na posiedzeniu jawnym w Izbie Cywilnej w dniu 12 grudnia 2019 r., na skutek zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Apelacyjny w (...) postanowieniem z dnia 12 kwietnia 2019 r., sygn. akt VII AGa (...),

"Czy roszczenia niepieniężne, w tym roszczenie o zakazanie naruszania prawa ochronnego na znak towarowy Unii Europejskiej, przedawniają się bezwzględnie z upływem pięcioletniego okresu przedawnienia liczonego od pierwszego dnia wkroczenia w prawa wyłączne uprawnionego do znaku towarowego, mimo że działania naruszyciela nie miały charakteru jednorazowego, ale charakter ciągły (powtarzalny) i trwają w chwili zgłoszenia roszczeń?"

przekazuje zagadnienie do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi Sądu Najwyższego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 lipca 2017 r. Sąd Okręgowy w W. oddalił powództwo A. w I. (dalej: "A.") o zakazanie pozwanemu K. S. używania bez jej zgody znaku towarowego identycznego z unijnym graficznym znakiem towarowym, przedstawiającym cztery nachodzące na siebie okręgi, w tym importowania, oferowania, wprowadzania do obrotu i reklamowania części samochodowych w postaci klatek wlotu powietrza (tzw. grilli), opatrzonych tym znakiem towarowym i znakiem do niego podobnym oraz nakazanie pozwanemu wycofania z obrotu stanowiących jego własność klatek wlotu powietrza opatrzonych wyżej wymienionym znakiem towarowym lub oznaczeniami do niego podobnymi i zniszczenie ich na jego koszt, a także zobowiązanie pozwanego do opublikowania ogłoszenia w dzienniku "(...)" informującego, że Sąd Okręgowy wydał wyrok potwierdzający naruszenie przez pozwanego praw ochronnych do znaku towarowego powódki.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że powódka jest uprawniona do graficznego unijnego znaku towarowego przedstawiającego cztery nachodzące na siebie okręgi zarejestrowanego w Urzędzie Unii Europejskiej do spraw Własności Intelektualnej pod numerem (...), z pierwszeństwem od 1 kwietnia 1996 r. dla towarów w klasie 12 klasyfikacji nicejskiej: pojazdy do transportu lądowego, powietrznego lub wodnego oraz ich części. Znak ten jest intensywnie używany przez powódkę, jako oznaczenie samochodów i części marki A. Jest on umieszczany między innymi na kratce chłodnicy, klapie bagażnika oraz na kierownicy. Ma on silną zdolność odróżniającą i jest kojarzony z jakością, komfortem i prestiżem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00