Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 27 czerwca 2014 r., sygn. I CSK 540/13

Przedawnienie roszczenia o wydanie bezpodstawnie uzyskanych korzyści z tytułu naruszenia prawa własności przemysłowej, polegającego na wytwarzaniu określonych produktów przez dłuższy okres i wynikającego z wielu powtarzalnych czynów, dających się oddzielić w czasie i przestrzeni, rozpoczyna bieg oddzielnie w stosunku do każdego, kolejnego naruszenia, od dnia, w którym uprawniony dowiedział się o naruszeniu swego prawa oraz o osobie, która je naruszyła (art. 289 § 1 w związku z art. 292 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej, jedn. tekst: Dz. U. z 2013 r., poz. 1410).

Teza urzędowa

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Grzegorz Misiurek (przewodniczący)

SSN Józef Frąckowiak

SSN Irena Gromska-Szuster (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Instytutu [...] przeciwko N. Spółce z o.o. w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 27 czerwca 2014 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 27 grudnia 2012 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 27 grudnia 2012r. Sąd Apelacyjny oddalił apelację powodowego Instytutu [...] od wyroku Sądu pierwszej instancji oddalającego powództwo przeciwko N. spółka z o.o. w W. o zasądzenie kwoty 110 800 zł z odsetkami, tytułem wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, wniesione w dniu 27 lipca 2011 r. i oparte między innymi na zarzucie naruszenia przez stronę pozwaną przysługującego powodowi prawa do ochrony znaku towarowego oraz prawa wynikającego z rejestracji wzoru przemysłowego przez wprowadzenie do obrotu produktów opakowanych i oznakowanych w sposób naśladowczy względem produktów powoda i podobnych co do postaci oraz przeznaczenia do produktów wytwarzanych przez powoda.

Sądy ustaliły, że powód w 2006r. wprowadził na rynek produkty [...] oznaczone nazwą "O.", na które uzyskał w Urzędzie Patentowym RP prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, którego przedmiotem jest opakowanie przeznaczone do przechowywania saszetek z preparatem "O". Uzyskał też prawo ochronne na znak towarowo-graficzny "O." przeznaczony do oznaczenia towarów, prawo ochronne na znak towarowy - słowny "O." przeznaczony do oznaczania towarów w klasyfikacji nicejskiej oraz prawo ochronne na znak graficzny, przeznaczony do oznaczania powyższych produktów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00