Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 17 maja 2019 r., sygn. IV CSK 64/18

1. Zgodnie z art. 232 k.p.c. strony są obowiązane wskazywać dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne. Sąd może dopuścić dowód niewskazany przez stronę. Wobec wiodącej zasady kontradyktoryjności w polskim procesie cywilnym, opierającej się na aktywności dowodowej stron przyjmowano, że wyjątek od tej zasady, w postaci inkwizycyjności, powinien mieć miejsce li tylko wyjątkowo.

2. Nabycie przez przedsiębiorstwo państwowe - na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o zmianie ustawy o przedsiębiorstwach państwowych - własności urządzeń przesyłowych posadowionych na nieruchomościach należących do Skarbu Państwa nie spowodowało uzyskania przez to przedsiębiorstwo z mocy prawa służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu obciążającej te nieruchomości.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Grela (przewodniczący)

SSN Małgorzata Manowska (sprawozdawca)

SSN Kamil Zaradkiewicz

w sprawie z wniosku P. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. przy uczestnictwie E. Spółki Akcyjnej z siedzibą w K. o ustanowienie służebności przesyłu, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 17 maja 2019 r., skargi kasacyjnej uczestnika postępowania od postanowienia Sądu Okręgowego w G. z dnia 26 lipca 2017 r., sygn. akt III Ca (...),

uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w G. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 22 lutego 2017 r. Sąd Rejonowy w M. ustanowił na rzecz uczestniczki postępowania, E. S.A. z.s. w K., a także każdego kolejnego właściciela urządzeń przesyłowych, służebność przesyłu obciążającą należące do wnioskodawczyni P. sp. z o.o. z.s. w S. wymienione szczegółowo w postanowieniu nieruchomości, polegającą na prawie wstępu, używania i korzystania z pasa gruntu o szerokości 80 m wzdłuż napowietrznej linii wysokiego napięcia, ustalonego zgodnie z projektami przebiegu służebności zawartymi na 4 mapach sporządzonych w dniach 22, 24 i 28 grudnia 2015 r. przez biegłego sądowego z zakresu geodezji w osobie A. Ż. oraz na prawie dostępu służb eksploatacyjnych uczestniczki postępowania w celu wykonywania czynności związanych z eksploatacją, naprawą, konserwacją i modernizacją wymienionego urządzenia przesyłowego. Ponadto Sąd Rejonowy zasądził od uczestniczki postępowania na rzecz wnioskodawczyni kwotę 847 828 zł tytułem jednorazowego wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00