Wyrok SN z dnia 7 marca 2018 r., sygn. III SK 6/17
Niewykonanie decyzji prezesa UOKiK w terminie może skutkować karą. Nie pomoże przekonywanie, że ukarany musiał zmienić swój model biznesowy, więc nie zdążył.
Gazeta Prawna nr 48/2018
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (przewodniczący)
SSN Dawid Miąsik (sprawozdawca)
SSN Zbigniew Myszka
w sprawie z powództwa PKP [...] przeciwko Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w przedmiocie nadużywania pozycji dominującej, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 7 marca 2018 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 5 kwietnia 2016 r., sygn. akt VI ACa ."/15,
1. oddala skargę kasacyjną,
2. zasądza od powoda na rzecz pozwanego kwotę 540 (pięćset czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.
Uzasadnienie
Decyzją z 31 grudnia 2004 r., nr DOK-142/04 (decyzja 2004) Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Prezes Urzędu) uznał, że PKP w W. (powód) dopuszczał się praktyk ograniczających konkurencję, określonych w art. 8 ust. 1 i ust. 2 pkt 3 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (jednolity tekst: Dz.U. z 2003 r. Nr 86, poz. 804 ze zmianami, dalej jako uokik 2000) polegających na: 1) stosowaniu w podobnych umowach z kontrahentami niejednolitych warunków umów, stwarzających tym osobom zróżnicowane warunki konkurencji przez nadużywanie pozycji dominującej na krajowym rynku kolejowych przewozów towarowych, w wyniku przyznawania w ramach umów wieloletnich zróżnicowanych wielkości upustów na przewóz węgla kamiennego, kontrahentom o podobnej wielkości obrotów i wielkości masy przewiezionych towarów (wskazana w pkt I decyzji praktyka ograniczająca konkurencję określona w art. 8 ust. 1 i ust. 2 pkt 3 uokik 2000) - i nakazał zaniechania tej praktyki; 2) stosowaniu w podobnych umowach z kontrahentami niejednolitych warunków umów, stwarzających tym osobom zróżnicowane warunki konkurencji przez nadużywanie pozycji dominującej na krajowym rynku kolejowych przewozów towarowych, w wyniku różnicowania w umowach z kontrahentami warunków związanych z możliwością zmiany masy towarów deklarowanej do przewozów w poszczególnych kwartałach oraz deklarowanej rocznej masy towarów (wskazana w pkt IV decyzji praktyka ograniczająca konkurencję określona w art. 8 ust. 1 i ust. 2 pkt 3 uokik 2000) - i nakazał zaniechania tej praktyki; 3) przeciwdziałaniu ukształtowaniu się warunków niezbędnych do powstania bądź rozwoju konkurencji przez nadużywanie pozycji dominującej na krajowym rynku kolejowych przewozów towarowych, w wyniku różnicowania w umowach z kontrahentami warunków związanych z możliwością zmiany masy towarów deklarowanej do przewozów w poszczególnych kwartałach oraz deklarowanej rocznej masy towarów (wskazana w pkt V decyzji praktyka ograniczająca konkurencję określona w art. 8 ust. 1 i ust. 2 pkt 5 uokik 2000) - i nakazał zaniechania tej praktyki.