Wyrok SN z dnia 20 lutego 2018 r., sygn. II PK 346/16
W przypadku funkcjonariuszy Służby Więziennej nie ma znaczenia ile norm zaludnienia przysługuje funkcjonariuszowi oraz ilu członków rodziny, o których mowa w art. 176 ustawy o Służbie Więziennej, z nim zamieszkuje, bowiem kwota pomocy finansowej na zakup lokalu mieszkalnego jest stała i niezależna od jakichkolwiek innych przesłanek, poza przesłankami jej przyznania określonymi w art. 184 ust. 1 w zw. z art. 170 ust. 1 oraz art. 187 ustawy. Przyjmując domniemanie racjonalnego ustawodawcy należy uznać, że ta odmienność w sposobie uregulowania wysokości pomocy finansowej w stosunku do funkcjonariuszy Służby Więziennej była zamierzona i ustawodawca dążył do ustalenia odmiennych zasad jej obliczania.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)
SSN Jolanta Frańczak
SSN Krzysztof Rączka (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa M. G. przeciwko Skarbowi Państwa - Aresztowi Śledczemu w G. o pomoc finansową, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 20 lutego 2018 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w G. z dnia 27 listopada 2015 r., sygn. akt VII Pa (...),
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w G. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w G. wyrokiem z 27 listopada 2015 r., sygn. akt VII Pa (...) oddalił apelacje powódki M. G. oraz pozwanego Skarbu Państwa - Aresztu Śledczego w G. od wyroku Sądu Rejonowego w G. z 7 lipca 2015 r., sygn. akt VI P (...), w którym Sąd pierwszej instancji uwzględnił co do zasady powództwo o przyznanie pomocy finansowej na zakup mieszkania, nie uwzględnił jednak dochodzonej kwoty tej pomocy, zasądzając na rzecz powódki kwotę 24.925 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 8 kwietnia 2015 r. do dnia zapłaty, oddalając powództwo w pozostałej części.
Sąd drugiej instancji w całości podzielił i przyjął za własny stan faktyczny ustalony przez Sąd Rejonowy.