Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 23 lutego 2018 r., sygn. III CSK 364/16

W świetle art. 46 ust. 2 u.o.p.z. dowód z opinii lekarza psychiatry w sprawach określonych w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego ma szczególne znaczenie, gdyż jest on dowodem obligatoryjnym. Niemniej także w tych sprawach wskazany dowód podlega ocenie sądu (art. 233 § 2 w związku z art. 13 § 2 k.p.c. i art. 42 u.o.z.p.).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Gudowski (przewodniczący)

SSN Józef Frąckowiak

SSN Karol Weitz (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku D.O. i A.D. przy uczestnictwie M.K. o stwierdzenie potrzeby przyjęcia do szpitala psychiatrycznego na leczenie bez wyrażenia zgody, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 23 lutego 2018 r., skargi kasacyjnej uczestniczki od postanowienia Sądu Okręgowego w K. z dnia 7 kwietnia 2016 r., sygn. akt XI 1Ca [...]/16,

uchyla zaskarżone postanowienie i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w K. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 17 listopada 2015 r. Sąd Rejonowy w K. na wniosek D.O. i A.D. stwierdził potrzebę przyjęcia do szpitala psychiatrycznego uczestniczki M.K. bez jej zgody.

Sąd dopuścił dowód z opinii sądowo-psychiatrycznej, dowód z uzupełniającej opinii sądowo-psychiatrycznej, dowody z zeznań wnioskodawczyń i świadków, z przesłuchania uczestniczki oraz przedłożonej przez uczestniczkę dokumentacji medycznej. Ustalił, że wnioskodawczynie są córkami uczestniczki postępowania. M.K. w latach 1990-2008 r. była na rencie. Od 2008 r. nie pracuje i utrzymuje się ze środków pochodzących ze sprzedaży nieruchomości. Mieszka z ojcem w domu będącym jej własnością. Z powodu dolegliwości kręgosłupa leczyła się neurologicznie. Korzystała z prywatnej opieki psychiatrycznej ze względu na występowanie u niej zespołu depresyjno-lękowego i bólów głowy. Obecnie nie przyjmuje lekarstw przepisanych jej przez lekarza, nie korzysta z leczenia, twierdząc, że jest zdrowa i jej leczenie nie jest konieczne. Nigdy nie dokonała samouszkodzeń, nie targnęła się na swoje życie, nie była karana sądownie, nie używała narkotyków i nie pije alkoholu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00