Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 13 kwietnia 2018 r., sygn. I CSK 522/17

Hałda jest częścią składową gruntu. Tym samym można ją sprzedać tylko razem z terenem, na którym się znajduje.

Gazeta Prawna nr 87/2018

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)

SSN Jan Górowski

SSN Paweł Grzegorczyk (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Syndyka masy upadłości G. S.A. w upadłości likwidacyjnej w K., M. sp. z o.o. Holding S. w K. i B. sp. z o.o. w R. przeciwko Skarbowi Państwa - Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 13 kwietnia 2018 r., skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 7 marca 2017 r., sygn. akt VI ACa ."/14,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od Syndyka masy upadłości G. S.A. w upadłości likwidacyjnej, M. sp. z o.o. Holding S. i B. sp. z o.o. na rzecz Skarbu Państwa -Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej kwoty po 6250 (sześć tysięcy dwieście pięćdziesiąt 00/100) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódki G. S.A. w K., M. Sp. z o.o. Holding Spółka Komandytowo-Akcyjna w K. oraz B. Sp. z o.o. w R. wniosły o zasądzenie od Skarbu Państwa - Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad kwot po 20 514 584 zł z ustawowymi odsetkami z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia w związku z wykorzystaniem przez pozwanego przy budowie autostrady A1 na odcinku Piekary Śląskie -Maciejów i w okolicy węzła Bytom hałdy ("nadkładu") znajdującej się na nieruchomości należącej uprzednio do powódek.

Wyrokiem z dnia 6 czerwca 2014 r. Sąd Okręgowy w W. oddalił powództwo w całości.

Sąd ustalił, że dnia 10 czerwca 2003 r. Przedsiębiorstwo Usług Mechanicznych "P." Sp. z o.o. w B. przeniosło na rzecz W.M. prawo własności określonych działek objętych księgą wieczystą nr [... ] prowadzoną przez Sąd Rejonowy w B. oraz prawo użytkowania wieczystego określonych działek objętych księgami wieczystymi nr 10179 i 8311. Na nieruchomościach tych znajdowała się hałda pokopalniana, która powstała w latach 1950-1960 jako efekt uboczny eksploatacji węgla oraz rud metali. Hałda składała się głównie z łupka czarnego, dolomitów, szlamu poflotacyjnego i piasku. W dacie powołanej umowy grunt był już całkowicie zrekultywowany. Zadrzewianie zakończono w 1991 r., a w chwili zbycia nieruchomości istniał tam już 15-20 letni drzewostan. W okresie tym nie prowadzono żadnych prac związanych z pozyskiwaniem materiałów zgromadzonych w hałdzie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00