Wyrok SN z dnia 15 listopada 2017 r., sygn. II UK 543/16
Żądanie wypłaty emerytury należnej za okres roczny objęty rozliczeniem, stosownie do § 8 i 9 rozporządzenia z dnia 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania i zmniejszania emerytury i renty (Dz.U. Nr 58, poz. 290) nie jest ograniczone terminem.
Biuletyn SN Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych nr 2/2018
W art. 138 ustawy o emeryturach i rentach z FUS nie należy doszukiwać się terminu ograniczającego czas żądania zwrotu nienależnego świadczenia, natomiast stwierdzić brak przesłanek do stosowania przepisów o przedawnieniu. Zgodne z ratio tej regulacji jest ograniczenie wysokości żądania zwrotu świadczeń; chodzi o ograniczenie kwoty zwrotu do wartości nieprzekraczającej kwot odpowiadającym świadczeniom pobranym za okres 3 lat.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)
SSN Bogusław Cudowski
SSN Beata Gudowska (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku M. S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi [...] o rozliczenie świadczenia emerytalnego, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 15 listopada 2017 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego [...] z dnia 7 kwietnia 2016 r.,
1. oddala skargę
2. zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Oddział [...] kwotę 2400 zł (dwa tysiące czterysta) na rzecz M.S. tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 kwietnia 2016 r. Sąd Apelacyjny [...], III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych uwzględnił apelację M.S. od wyroku Sądu Okręgowego [...] z dnia 9 czerwca 2015 r. i - zmieniając ten wyrok oraz decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział [...] z dnia 12 czerwca 2014 r. - nakazał Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych wydanie decyzji w przedmiocie rozliczenia przychodu uzyskanego przez wnioskodawczynię w 2010 r. i podjęcia wypłaty emerytury ze względu na zastosowanie art. 104 ust. 7 i 8 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2015 r., poz. 748 ze zm., dalej "ustawa o emeryturach i rentach z FUS"). Zmienionym wyrokiem Sądu pierwszej instancji oddalono odwołanie z przyczyny niezłożenia informacji o wysokości uzyskanego przychodu do końca lutego 2011 r. Wniosek został złożony w dniu 13 marca 2014 r., a więc - jak przyjął Sąd - po upływie trzyletniego terminu do wydania decyzji przeliczeniowej, określonego w art. 138 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. W ocenie Sądu pierwszej instancji, termin przewidziany w tym przepisie ma zastosowanie nie tylko do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, lecz także do wypłaty świadczeń zawieszonych, nierozliczonych po zakończeniu roku osiągania przychodu.