Orzeczenie
Zasady zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z ZUS - Wyrok SN z dnia 14 maja 2024 r., sygn. III USKP 101/23
Emeryt lub rencista jest zobowiązany zwrócić nienależnie pobrane świadczenia, jeśli osiąga przychody wykraczające poza dopuszczalne limity, nawet jeśli nie był świadomy skutków finansowych swoich przychodów, o ile był należycie pouczony o konsekwencjach przekroczenia tych limitów.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Agnieszka Żywicka
SSN Renata Żywicka
w sprawie z odwołania S. P. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Rzeszowie
o zwrot nienależnie pobranego świadczenia, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 14 maja 2024 r., skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 8 kwietnia 2022 r., sygn. akt III AUa 490/21,
I. oddala skargę kasacyjną,
II. zasądza od S. P. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym z odsetkami z art. 98 par. 11 k.p.c.
UZASADNIENIE
Sąd Apelacyjny w Rzeszowie wyrokiem z 8 kwietnia 2022 r. oddalił apelację wnioskodawcy S. P. od wyroku Sądu Okręgowego w Przemyślu z 26 kwietnia 2021 r., który oddalił jego odwołanie od decyzji pozwanego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie z 22 lutego 2021 r., którą pozwany dokonał miesięcznego rozliczenia renty wnioskodawcy w związku z przychodem uzyskanym od 11 stycznia do 30 czerwca 2019 r. Osiągnięty przychód uzasadniał zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right