Wyrok SN z dnia 31 maja 2017 r., sygn. V CSK 534/16
Odsetki są świadczeniem ubocznym wobec świadczenia głównego; warunkiem ich powstania jest istnienie długu głównego i jego wymagalność, czego pozwany nie podważył. Mają jednak autonomiczny wobec niego charakter, który objawia się przede wszystkim w tym, że po swoim powstaniu mają charakter samodzielny wobec roszczenia głównego. Wynika to z ich charakteru jako świadczenia okresowego.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący)
SSA Bogusław Dobrowolski (sprawozdawca)
SSN Iwona Koper
w sprawie z powództwa Banku [...] - Spółki Akcyjnej przeciwko M.W. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 31 maja 2017 r., skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego [...] z dnia 23 marca 2016 r., sygn. akt I ACa 50/16,
oddala skargę kasacyjną i odstępuje od obciążania pozwanego kosztami postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy [...] wyrokiem z dnia 11 sierpnia 2015 r., oddalił powództwo Banku [...] przeciwko pozwanemu M. W. o zapłatę kwoty 144.267,54 zł z odsetkami w wysokości 2,5 krotności stopy odsetek ustawowych, nie wyższymi niż czterokrotność stopy procentowej kredytu lombardowego NBP w stosunku rocznym, liczonymi od kwoty 197.510,26 zł od dnia złożenia pozwu do dnia zapłaty. Dochodzona pozwem kwota stanowiła przewidziane w zawartej przez strony umowie pożyczki odsetki od nieuregulowanego przez pozwanego zadłużenia.
W sprawie ustalono, że w dniu 6 grudnia 2002 r. poprzednik prawny strony powodowej Bank [.] zawarł z pozwanym M. W. oraz z C. W. i A. W. umowę pożyczki hipotecznej na kwotę 75.550 CHF. Pożyczka udzielona została na okres 180 miesięcy, z ostatecznym terminem spłaty w dniu 1 grudnia 2017 r. Wysokość każdej z rat wynosiła 607,07 CHF. Bank pobierać miał środki na spłatę zadłużenia w kwotach i terminach wynikających z umowy pożyczki ze wskazanego rachunku bankowego pozwanego. Od kwoty niespłaconej w terminie pożyczki Bank uprawniony był do pobierania odsetek dla zadłużenia wyrażonego w walucie wymienialnej w wysokości 2,5-krotności stopy odsetek ustawowych dla środków w walutach wymienialnych w stosunku rocznym. O powstałym zadłużeniu Bank miał powiadomić pożyczkobiorców, wyznaczając termin zapłaty tego zadłużenia nie dłuższy niż termin zapłat kolejnej raty. Bank mógł wypowiedzieć umowę z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia i po upływie tego terminu postawić pożyczkę w stan natychmiastowej wymagalności w przypadku naruszenia przez pożyczkobiorców postanowień umowy, a w szczególności w przypadku braku terminowej spłaty zadłużenia. Postawienie zadłużenia w stan wymagalności zobowiązywało pożyczkobiorców do dokonania spłaty całego zadłużenia w terminie wskazanym przez Bank.