Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 30 marca 2017 r., sygn. V CSK 256/16

Także odmowa zatwierdzenia dużego projektu wymaga decyzji Komisji Europejskiej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Krzysztof Pietrzykowski

SSN Kazimierz Zawada

w sprawie z powództwa Miasta G. przeciwko Województwu X. i Skarbowi Państwa - Ministrowi Infrastruktury i Rozwoju o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 30 marca 2017 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 21 grudnia 2015 r., sygn. akt I ACa (...),

oddala skargę kasacyjną i zasądza od skarżącego na rzecz pozwanego 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Miasto G. w pozwie wniesionym przeciwko Województwu X. domagało się zasądzenia kwoty 105 000 zł tytułem zwrotu części wydatków poniesionych w związku realizacją projektu "Budowa finansowanie którego miało nastąpić w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa X. na lata 2007-2013.

Pozwany wnosił o oddalenie powództwa, zarzucając skuteczne rozwiązanie umowy o finansowanie inwestycji wobec odmowy zatwierdzenia projektu przez Komisję Europejską.

Sąd Okręgowy w K. wyrokiem z dnia 14 kwietnia 2015 r. oddalił powództwo. Z ustaleń wynika, że strony zawarły w dniu 30 września 2010 r. umowę o dofinansowanie projektu budowy hali środkami z regionalnego Programu Operacyjnego Województwa X. na lata 2007-2013. Projekt, z uwagi na jego wartość, należał do kategorii tzw. "dużych projektów" i wymagał potwierdzenia wkładu środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Podmiotem odpowiedzialnym za realizację Regionalnego Programu Operacyjnego był Zarząd Województwa X., działający jako Instytucja Zarządzająca. W umowie stron zawarto w § 2 postanowienie o jej warunkowym charakterze, zastrzegające, że umowa ulegnie rozwiązaniu w razie braku akceptacji dofinansowania projektu przez Komisję Europejską. Skutek rozwiązujący został doprecyzowany w § 23 ust. 3 umowy, w którym wskazano, że jeżeli Komisja Europejska odmówi wniesienia wkładu finansowego, umowa ulegnie rozwiązaniu z dniem doręczenia beneficjentowi jej decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00