Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2016 r., sygn. III PK 36/16
Nabycie przez funkcjonariusza Służby Więziennej w służbie stałej prawa własności lokalu lub domu w miejscowości pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej, odpowiadającego co najmniej przysługującej temu funkcjonariuszowi powierzchni mieszkalnej zgodnie z ustawą o Służbie Więziennej, po złożeniu wniosku o przyznanie pomocy finansowej na uzyskanie tegoż lokalu lub domu w trybie art. 184 ust. 1 ustawy, a przed przyznaniem tejże pomocy, na podstawie innego tytułu prawnego (zdarzenia prawnego) niż wskazany we wniosku o przyznanie pomocy finansowej i nieodpłatnie, tj. bez powstania zobowiązania finansowego funkcjonariusza Służby Więziennej na uzyskanie lokalu lub domu, powodujące, iż powstanie zobowiązania finansowego na uzyskanie lokalu lub domu wskazanego we wniosku o przyznanie pomocy finansowej nie jest możliwe powoduje, że odpada główny cel przyznania pomocy finansowej, o której mowa w art. 184 ust. 1 ustawy o Służbie Więziennej, co powoduje, że przyznanie tej pomocy nie jest dopuszczalne.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący)
SSN Dawid Miąsik
SSN Krzysztof Rączka (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa A. W. przeciwko Skarbowi Państwa - Zakładowi Karnemu w [...] o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 13 grudnia 2016 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 16 października 2015 r., sygn. akt IV Pa .../15,
uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego Sądowi Okręgowemu w K..
Uzasadnienie
Powód A.W. domagał się zasądzenia na jego rzecz od pozwanego Skarbu Państwa - Zakładu Karnego w [...] zapłaty 52.850 zł tytułem pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego.
Powód od czerwca 2006 r. jest funkcjonariuszem Służby Więziennej, od dnia 29 kwietnia 2008 r. zajmuje stanowisko młodszego inspektora przy kierownictwie Zakładu Karnego w [...]. A.W. od dziecka zamieszkiwał wraz z rodzicami w W., w domu stanowiącym własność rodziców powoda. Ojciec powoda zmarł w dniu 14 września 2009 r., spadek po nim nabyli po połowie powód i jego matka. W wyniku dokonanego działu spadku, matka powoda otrzymała gospodarstwo rolne wraz z wchodzącym w jego skład budynkiem mieszkalnym, zaś powód samochód osobowy oraz ciągnik. A.W. zawarł w dniu 8 sierpnia 2012 r. umowę przedwstępną, w której zobowiązał się kupić wchodzącą w skład gospodarstwa rolnego działkę numer 37 wraz z położonymi na niej budynkami w terminie do końca 2014 r.