Wyrok SN z dnia 7 kwietnia 2016 r., sygn. III SK 15/15
Przepis art. 46 ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej należy wykładać i stosować z uwzględnieniem definicji gazowych kosztów osieroconych z art. 44 tej ustawy.
Biuletyn SN Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych nr 6/2016
Gazowymi kosztami osieroconymi w rozumieniu ustawy KDT są tylko koszty zakupu gazu na podstawie klauzuli "bierz lub płać".
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Józef Iwulski (przewodniczący)
SSN Dawid Miąsik (sprawozdawca)
SSN Zbigniew Myszka
Protokolant Małgorzata Beczek
w sprawie z powództwa PGE G. i E. K. S.A. w B. przeciwko Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki o ustalenie wysokości korekty rocznej kosztów powstałych w jednostkach opalanych gazem ziemnym, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 7 kwietnia 2016 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 23 września 2014 r.,
1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala apelację strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w W. - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 24 czerwca 2013 r., sygn. akt [...] oraz zasądzą od strony powodowej na rzecz strony pozwanej kwotę 730 zł (siedemset trzydzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania apelacyjnego i kasacyjnego.
2. oddala wniosek strony pozwanej o zwrot kwoty 6.951.149 (sześć milionów dziewięćset pięćdziesiąt jeden tysięcy sto czterdzieści dziewięć) złotych (pkt. II skargi kasacyjnej).
Uzasadnienie
Decyzją z 29 lipca 2010 r., DPK-...2010/PK Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (Prezes URE) ustalił dla PGE G. i E. K. S.A. (następca prawny PGE E. L. W. Sp. z o.o., powód) wysokość rocznej korekty kosztów powstałych w jednostkach opalanych gazem ziemnym za 2009 r. na kwotę 18.498.102 zł i zobowiązał powoda do zwrotu tej kwoty na rzecz Zarządcy Rozliczeń S.A.