Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 28 października 2016 r., sygn. I CSK 689/15

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Dariusz Zawistowski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Dariusz Dończyk

SSN Barbara Myszka

w sprawie z wniosku D. K. przy uczestnictwie miasta stołecznego Warszawy o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 28 października 2016 r., skargi kasacyjnej uczestnika od postanowienia Sądu Okręgowego w W. z dnia 18 czerwca 2015 r., sygn. akt V Ca 4,

uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wnioskodawca D. K., po częściowym cofnięciu wniosku, domagał się stwierdzenia nabycia przez zasiedzenie prawa własności nieruchomości, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr [...] - w zakresie działki o nr ew. 40/28 z obrębu 1-02-36 o powierzchni 0,0347 ha, położonych w W. przy ulicy B.

Postanowieniem z dnia 11 czerwca 2014 roku Sąd Rejonowy stwierdził, że D. K. nabył przez zasiedzenie, z dniem 27 maja 2005 r., własność nieruchomości położonej w W., przy ulicy B., stanowiącej działkę gruntu o numerze ewidencyjnym 40/28 o powierzchni 347 m, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą KW nr [...]. Ustalił, że pomimo zmiany stanu prawnego tej nieruchomości - na skutek postanowień dekretu z dnia 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy oraz ustawy z dnia 10 maja 1990 roku przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych - faktycznie władali nią jak właściciele małżonkowie T. i S. Ł., a następnie ich córka E. R. wraz ze swoim synem D. K. Posiadacze nieruchomości, oznaczonej obecnie jako działka nr 40/28, postrzegani byli przez sąsiadów jako jej właściciele. Nieruchomość objęta wnioskiem stanowi część dawnej działki nr 15 z obrębu 152 o powierzchni 1 769 m, zapisanej w hip. "K.". Nieruchomość ta znajdowała się w posiadaniu dziadków wnioskodawcy D. K. - T. Ł. oraz S. Ł. od lat 40- tych ubiegłego wieku. W księdze wieczystej jako właściciel nieruchomości wpisane jest Miasto Stołeczne Warszawa. W 1989 roku powstał Obywatelski Komitet Budowy Szpitala [...], jako stowarzyszenie mające na celu wybudowanie, wyposażenie i prowadzenie szpitala . W dniu 8 listopada 1991 r. została zawarta przez Zarząd Dzielnicy [...] oraz Obywatelski Komitet Budowy Szpitala [.] umowa o oddanie gruntu, w tym przedmiotowej działki, w użytkowanie wieczyste. Na podstawie powyższej umowy w księdze wieczystej nr [.] został dokonany wpis prawa użytkowania wieczystego na rzecz Komitetu. Nie doszło jednak do fizycznego przejęcia nieruchomości w posiadanie przez użytkownika wieczystego, albowiem jej wydaniu sprzeciwiali się posiadacze, w tym E. R. oraz jej syn D. K. E. R. w 1992 roku skierowała do Urzędu Dzielnicy pisma, w których domagała się odszkodowania za oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste; wskazywała, że zapłaciła należności podatkowe za przedmiotową działkę i wniosła o wyjaśnienie, czy decyzja o oddaniu Komitetowi tej działki w użytkowanie wieczyste jest obowiązująca. W rezultacie tych działań Obywatelski Komitet Budowy Szpitala [.] nie mógł rozpocząć żadnych prac na nieruchomości przy ulicy B.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00