Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 11 maja 2016 r., sygn. I CSK 290/15

Pozbawienie strony możności obrony swych praw (art. 379 pkt 5 k.p.c.) ma miejsce wtedy, gdy z powodu wadliwości procesowych sądu lub strony przeciwnej, będących skutkiem naruszenia konkretnych przepisów kodeksu postępowania cywilnego, których nie można było wskazać przy wydaniu orzeczenia w danej instancji, strona nie mogła i nie brała udziału w postępowaniu lub jego istotnej części.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Barbara Myszka (przewodniczący)

SSN Wojciech Katner

SSN Hubert Wrzeszcz (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa K. K. przeciwko Skarbowi Państwa - Ministrowi Środowiska o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 11 maja 2016 r.,

skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 5 grudnia 2014 r.,

uchyla zaskarżony wyrok w części oddalającej apelację w stosunku do K. K. oraz rozstrzygającej o kosztach postępowania apelacyjnego w stosunku do niej i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 października 2013 r. Sąd Rejonowy w W. zasądził od pozwanego na rzecz K. K., będącej jedną z 18 powodów w sprawie, 54 605 zł odszkodowania za szkody wyrządzone przez łosie w uprawach leśnych z ustawowymi odsetkami od dnia 8 czerwca 2011 r., umorzył postępowanie w zakresie, w jakim powództwo zostało cofnięte, i orzekł o kosztach procesu.

Sąd ustalił, że Nadleśnictwo K. znajduje się na terenie województwa [...]. W jego skład wchodzą obręby leśne K. i T. Nadleśnictwo jest podzielone na 13 leśnictw. Wieś O. leży w powiecie [...].

Na ternie leśnictwa K., tj. na obszarze około 30 000 ha, obejmującym lasy państwowe i niepaństwowe, w lutym 2012 r. było około 1280 sztuk łosi. Żyją one w lasach naturalnych i zagospodarowanych, nawet w pobliżu miejsc silnie zaludnionych. Latem łosie żywią się roślinami zielonymi, głównie podwodnymi i błotnymi (kaczeńce). Zjadają też trawy i turzyce porastające brzegi zbiorników wodnych, liście, pąki, owoce krzewów i pędy drzew liściastych i iglastych (młode pędy sosny), a w zimie - igły sosen i jodeł oraz korę drzew. Łosie latem przechodzą na bagna, zaś zimą wracają na tereny leśne i uprawne. Dorosłe losie zjadają dziennie 15-50 kg karmy; w okresie występowania grubej pokrywy śnieżnej (luty-kwiecień) - od 6 do 12 kg. Ze względu na wysokość ciała, proporcje i długość nóg i szyi łoś jest zwierzęciem przystosowanym do ogryzania roślin na wysokości 50-200 cm nad ziemią. Z roślin drzewiastych najczęściej wybiera sosnę, jałowiec, jodłę, modrzew i świerk. Rośliny te dostarczają mu wysokoenergetycznego pokarmu w postaci igliwia, pąków, kory, pędów i nasion.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00