Wyrok SN z dnia 29 kwietnia 2016 r., sygn. I CSK 319/15
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Józef Frąckowiak (przewodniczący)
SSN Marta Romańska
SSN Krzysztof Strzelczyk (sprawozdawca)
Protokolant Justyna Kosińska
w sprawie z powództwa R. sp. z o.o. w O. przeciwko M. S.A. w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 29 kwietnia 2016 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 21 listopada 2014 r.,
uchyla zaskarżony wyrok w części oddalającej apelację pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 9 grudnia 2013 r., uwzględniającego powództwo o zasądzenie kwoty 547.178,81 (pięćset czterdzieści siedem tysięcy sto siedemdziesiąt osiem złotych i 81/100) złotych z odsetkami ustawowymi od dnia 7 kwietnia 2011 r do dnia zapłaty (pkt 1) oraz w części rozstrzygającej o kosztach postępowania apelacyjnego (pkt 2) i w tym zakresie przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu , pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 grudnia 2013 r. Sąd Okręgowy w W. uwzględniając powództwo "R." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w O. oparte na treści art. 15 ust. 1 pkt 4 oraz art. 18 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (jedn. tekst Dz.U. z 2003 r., Nr 153, poz. 1503 ze zm. dalej, jako u.z.n.k.) zasądził od pozwanej M. Spółki Akcyjnej kwotę 2.146.181,86 złotych wraz z odsetkami ustawowymi.
Sąd Okręgowy ustalił, że strony łączyła umowa o współpracę handlową z 8 marca 2007 r., wraz z załącznikami i aneksami, której przedmiotem była regulacja zasady szeroko rozumianej współpracy handlowej w zakresie dostaw towarów realizowanych przez powoda do placówek lub magazynu pozwanego. W załączniku nr 1.1 do umowy strony zdefiniowały między innymi pojęcie rabatu potransakcyjnego, usług w ramach budżetu promocyjnego, usług reklamowych. W załączniku 1.4 dostawca zlecił pozwanemu wykonywanie usług wskazanych w tym załączniku oraz do udzielania rabatów na zasadach i w wysokościach w nim określonych. Początkowo rabat potransakcyjny był rabatem przyznawanym przez powoda w wysokości określonej kwoty lub procentu od wartości każdej konkretnej dostawy towarów zrealizowanych w danym okresie. Od dnia 1 stycznia 2008 r. był to rabat w wysokości 8% udzielany przez powoda za dany okres w wysokości wynikającej z przemnożenia ustalonego procentu przez obrót realizowany w tym okresie. Rozliczenie następowało na podstawie noty obciążeniowej, przy czym strony przyjmowały miesięczny okres rozliczeniowy. W sytuacji, gdy powód dostarczał pozwanemu więcej towarów, to udzielany rabat był większy. Strony kontynuowały współpracę w oparciu o kolejną umowę z dnia 14 listopada 2008 r. a zgodnie z załącznikiem nr 1.4 do tej umowy rabat potransakcyjny wzrósł do 8,6% od obrotu w - w miesięcznym okresie rozliczeniowym.