Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 21 lipca 2015 r., sygn. III SPP 14/15

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maciej Pacuda (przewodniczący)

SSN Bogusław Cudowski

SSN Józef Iwulski (sprawozdawca)

w sprawie ze skargi A. M. na przewlekłość postępowania Sądu Apelacyjnego w [...] w sprawie I ACa .../14, z udziałem Skarbu Państwa - Prezesa Sądu Apelacyjnego po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 21 lipca 2015 r.,

1. oddala skargę,

2. przyznaje radcy prawnemu M. W. od Skarbu Państwa (Sąd Apelacyjny) tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez pełnomocnika ustanowionego z urzędu kwotę 120 (sto dwadzieścia) zł powiększoną o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie

W dniu 25 maja 2015 r. do Sądu Najwyższego wpłynęła skarga A. M. -wniesiona w jego imieniu przez pełnomocnika ustanowionego z urzędu - na przewlekłość postępowania, w której skarżący domagał się stwierdzenia przewlekłości postępowania przed Sądem Apelacyjnym w sprawie toczącej się pod sygnaturą akt I ACa .../14. Ponadto skarżący wniósł o zasądzenie na jego rzecz od

Skarbu Państwa kwoty 15.000 zł i przyznanie pełnomocnikowi powoda kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

W uzasadnieniu skargi wywiedziono, że w sprawie o rozwód, której skarga dotyczy, skarżący (jako powód) w dniu 18 sierpnia 2014 r. wniósł do Sądu Apelacyjnego apelację od wyroku Sądu Okręgowego w Z. z dnia 3 lipca 2014 r. Akta sprawy wraz z apelacją wpłynęły do Sądu Apelacyjnego w dniu 6 października 2014 r., przy czym już 9 października 2014 r. zostały zwrócone Sądowi Okręgowemu celem rozpoznania wniosku powoda o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. W dalszej kolejności akta zostały przekazane Sądowi Apelacyjnemu w dniu 17 listopada 2014 r. w celu rozpoznania zażalenia skarżącego na postanowienie Sądu Okręgowego oddalające wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Sąd Apelacyjny rozpoznał zażalenie w dniu 26 listopada 2014 r. (oddalając je), po czym powód w dniu 12 grudnia 2014 r. złożył kolejny wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu, tym razem w celu sporządzenia skargi kasacyjnej na postanowienie Sądu Apelacyjnego oddające zażalenie. Postanowienie o odrzuceniu tego wniosku Sąd Apelacyjny wydał 26 lutego 2015 r., a więc po upływie ponad 2 miesięcy od daty złożenia wniosku. Z uwagi na przedłużające się postępowanie powód w dniu 9 marca 2015 r. wystąpił z wnioskiem o ustanowienie pełnomocnika z urzędu celem sporządzenia skargi na przewlekłość postępowania. Do dnia 6 maja 2015 r. (kiedy pełnomocnik powoda zapoznawał się z aktami) w przedmiotowej sprawie nie wydano jakichkolwiek zarządzeń, w tym dotyczących wyznaczenia terminu rozprawy apelacyjnej, mimo że od wniesienia apelacji minęło prawie 9 miesięcy. W tych okolicznościach - zdaniem skarżącego - należy przyjąć, że zwłoka do jakiej doszło w rozpoznawanej sprawie jest "niczym nieuzasadniona" i ma niekorzystny wpływ na sytuację faktyczną i prawną skarżącego, bowiem powód od wielu miesięcy pozostaje w stanie niepewności co do ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy przez Sąd odwoławczy. Wyrok Sądu Apelacyjnego, jaki ma zapaść w sprawie, będzie dotyczył "wielu niezwykle istotnych kwestii w życiu skarżącego", bo przesądzi o tym, czy zostanie on prawomocnie uznany za osobę winną rozkładu pożycia małżeńskiego oraz czy wykonywanie władzy rodzicielskiej skarżącego w stosunku do małoletnich dzieci stron zostanie prawomocnie zawieszone.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00