Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 5 listopada 2015 r., sygn. III ZS 6/15

Co do zasady i zgodnie z zasadą nemo plus iuris transferre potest guam ipse habet, prezes lub wiceprezes rady izby notarialnej mogą rozporządzać własnymi majątkami (osobistym lub prywatnym), a skoro majątek samorządu notarialnego do nich nie należy, ale do izby notarialnej, a organem wyłącznie uprawnionym do sprawowania zarządu lub rozporządzania tym mieniem jest z mocy ustawy (art. 35 pkt 4 Prawa o notariacie) organ kolegialny - rada izby notarialnej, to wykluczone jest cedowanie lub przenoszenie wyłącznych kompetencji tej rady na prezesa i wiceprezesa rady w jakikolwiek w pozaustawowy sposób, a już w żadnym razie na podstawie uchwały samorządu notarialnego w sprawie podziału czynności pomiędzy członków rady izby notarialnej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maciej Pacuda (przewodniczący)

SSN Dawid Miąsik

SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca)

Protokolant Anna Matura

w sprawie ze skargi Ministra Sprawiedliwości na uchwałę Rady Izby Notarialnej w [...] Nr .../2015 r., z dnia 27 marca 2015 r., w sprawie podziału czynności pomiędzy członków Rady., po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 5 listopada 2015 r.,

uchyla pkt 1 i 2 zaskarżonej uchwały w części stanowiącej o zarządzaniu i rozporządzaniu majątkiem Izby Notarialnej w [...] przez Prezesa Rady tej Izby A. W. oraz jej Wiceprezes D.W. i w tym zakresie sprawę przekazuje Radzie Izby Notarialnej w [...] do ponownego rozpoznania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00