Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 16 grudnia 2014 r., sygn. I PK 91/14

Pedagog z samorządowej szkoły, któremu z powodu likwidacji części klas wypowiedziano umowę, nie może domagać się przywrócenia, jeśli zwolni się jakiś etat.

Gazeta Prawna nr 244/2014

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (przewodniczący, sprawozdawca) SSN Zbigniew Hajn SSN Krzysztof Staryk

Protokolant Grażyna Grabowska

w sprawie z powództwa A. B. przeciwko Szkole Podstawowej w P. o nawiązanie stosunku pracy, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 16 grudnia 2014 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 30 października 2013 r.,

1) oddala skargę kasacyjną ;

2) zasądza od powódki na rzecz strony pozwanej kwotę 120 (sto dwadzieścia) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy wyrokiem z dnia 30 października 2013 r. oddalił apelację powódki od wyroku Sądu Rejonowego z dnia 15 lutego 2013 r., którym oddalono powództwo A. B. o przywrócenie do pracy w pozwanej Szkole Podstawowej w P.

Sąd odwoławczy zaakceptował ustalony w sprawie stan faktyczny, zgodnie z którym powódka, mająca stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego, była zatrudniona w pozwanej szkole, ostatnio na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Pismem z dnia 28 maja 2012 r. strona pozwana wypowiedziała powódce umowę o pracę na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz.U. z 2014 r., poz. 191), jako przyczynę wskazując zmiany organizacyjne w roku szkolnym 2012/2013, polegające na zmniejszeniu liczby oddziałów klas I - III (z siedmiu do pięciu) oraz zmiany planu nauczania uniemożliwiające dalsze jej zatrudnienie na stanowisku nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Jednocześnie zmniejszono pensum dla innego nauczyciela, Ł. M., z 18 do 10 godzin tygodniowo i przewidziano, że nauczyciel ten - dotychczas prowadzący klasę pierwszą - będzie uczył w nowym roku szkolnym innych przedmiotów, tj. matematyki, muzyki w klasach starszych, albowiem nauczycielka, która w poprzednich latach była dyrektorem szkoły, przewidziała dla siebie zajęcia z klasą drugą. Powódka w dniu 21 czerwca 2012 r. złożyła wniosek o przeniesienie jej w stan nieczynny, w czego wyniku została przeniesiona w stan nieczynny na okres od 1 września 2012 r. do 28 lutego 2013 r. W końcu sierpnia 2012 r. poprzednia dyrektor szkoły podjęła decyzję o niekontynuowaniu zatrudnienia i przejściu na emeryturę z dniem 1 września 2012 r. W takiej sytuacji Rada Pedagogiczna na posiedzeniu w dniu 31 sierpnia 2012 r. przywróciła Ł. M. możliwość kontynuowania pracy w pełnym wymiarze zajęć i dokończenia pracy dydaktycznej z klasą II, której nauczycielem był w klasie I.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00