Wyrok SN z dnia 12 listopada 2014 r., sygn. I UK 126/14
1. Wyrok wydany w sprawie dotyczącej interpretacji sytuacji prawnej przedsiębiorcy (art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) wiąże przedsiębiorcę i organ ubezpieczeń społecznych w zakresie stanu faktycznego stanowiącego jego podstawę (art. 366 Kodeksu postępowania cywilnego).
2. Zarejestrowanie działalności gospodarczej przez członka zarządu spółki prawa handlowego powiązanego z nią kontraktem menedżerskim, nie ma wpływu na istniejący obowiązek spółki jako płatnika w zakresie zgłoszenia menedżera do ubezpieczenia na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Beata Gudowska (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Bogusław Cudowski
SSA Anna Szczepaniak - Cicha
Protokolant Anna Pęśko
w sprawie z odwołania K. Spółki z o.o. obecna nazwa - J. Spółka Akcyjna w Z. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawnych, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 12 listopada 2014 r., skargi kasacyjnej J. Spółki Akcyjnej w Z. od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...]z dnia 20 listopada 2013r.
oddala skargę.
Uzasadnienie
"P.", Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, następnie Spółka Akcyjna w D., a obecnie J. Spółka Akcyjna z siedzibą w Z., zwróciła się w styczniu 2012 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej na podstawie art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (jednolity tekst: Dz.U. z 2013 r., poz. 672 ze zm.; dalej "ustawa o swobodzie działalności gospodarczej"). Jako fakty wymagające interpretacji przedstawiła zawarcie w dniu 28 grudnia 2011 r. kontraktów menedżerskich z członkami swego zarządu, których wykonywanie rozpoczęto od dnia 1 stycznia 2012 r., wskazując, że jej kontrahenci prowadzą jednocześnie działalność gospodarczą w zakresie usług zarządzania, w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, tj. na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W praktyce działalność ich polega wyłącznie na zarządzaniu przedsiębiorstwem wnioskodawcy, a w szczególności na kierowaniu przedsiębiorstwem spółki oraz zarządzaniu jej majątkiem, w tym na gospodarowaniu mieniem i zapewnianiem jego ochrony, wykonywaniu uchwał i współdziałaniu z pozostałymi organami spółki, prowadzeniu racjonalnej polityki kadrowej. Umowa zobowiązuje menedżera do zachowania najwyższej staranności przy jej wykonaniu, z uwzględnieniem charakteru działalności spółki oraz z zachowaniem troski o wszelkie interesy majątkowe i niemajątkowe spółki. Menedżer zobowiązany jest do osobistego wykonywania umowy, za co otrzymuje wynagrodzenie stałe miesięczne oraz premię roczną, po spełnieniu określonych warunków. Wynagrodzenie stałe i premia roczna powiększane są o należną stawkę podatku VAT.