Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 13 maja 2014 r., sygn. I PK 260/13

Nauczyciel może skorzystać z przewidzianego w art. 20 ust. 7 Karty Nauczyciela roszczenia o przywrócenie go do pracy w pierwszej kolejności także wtedy, gdy brak było podstaw do przeniesienia go w stan nieczynny, a sytuacja taka utrzymuje się po przeniesieniu.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Halina Kiryło

SSN Romualda Spyt

w sprawie z powództwa A. K. przeciwko Gimnazjum nr 2 w O. o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 13 maja 2014 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 18 kwietnia 2013 r.

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w K. - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w C. - Wydział Pracy wyrokiem z 16 października 2012 r., ... 122/12, oddalił powództwo A. K. przeciwko Gimnazjum nr 2 w O. o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach.

Sąd Rejonowy ustalił, że oświadczeniem woli z 13 maja 2011 r. strona pozwana rozwiązała z powódką stosunek pracy, z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, podając jako przyczynę zmiany organizacyjne, spowodowane zmniejszeniem liczby oddziałów w szkole i liczby godzin nauczanych przez powódkę, które uniemożliwiają dalsze jej zatrudnienie w szkole (art. 20 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r.- Karta Nauczyciela, tekst jednolity: Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.). Powódka nie odwołała się od wypowiedzenia i nie kwestionowała istnienia przyczyn oraz zasadności rozwiązania stosunku pracy.

W piśmie z 22 czerwca 2011 r. powódka wystąpiła z wnioskiem o przeniesienie jej w stan nieczynny. Pismem z 1 lipca 2011 r. pracodawca uznał wypowiedzenie za bezskuteczne i przeniósł powódkę w stan nieczynny od 1 września 2011 r. do 29 lutego 2012 r. Powódka nie kwestionowała tej czynności prawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00