Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 5 marca 2014 r., sygn. II PK 141/13

Dla oceny, czy funkcjonariuszowi Służby Więziennej przysługuje uprawnienie do pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego, o jakiej mowa w art. 171 pkt 2 ustawy o Służbie Więziennej , istotne znaczenie ma w pierwszej kolejności, czy takie prawo przysługuje mu w dacie uzyskania statusu funkcjonariusza Służby Więziennej w służbie stałej, tj. czy w tej dacie ma on zaspokojone potrzeby mieszkaniowe w miejscu pełnienia służby. Posiadanie zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych w tej dacie skutkuje przyjęciem, że jego prawo do zamieszkiwania w miejscu pełnienia służby pozostaje zaspokojone, co prowadzi do konkluzji o braku uprawnień do żądania od pracodawcy realizacji prawa do lokalu, o jakim mowa w art. 171 ustawy, zarówno wobec treści art. 187 pkt 2 ustawy, jak i w przypadku późniejszego zbycia lokalu, wobec treści art. 187 pkt 4 ustawy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący)

SSN Małgorzata Gersdorf

SSA Agata Pyjas - Luty (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa M. S. przeciwko Skarbowi Państwa - Aresztowi Śledczemu w [...] o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 5 marca 2014 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Z. z dnia 12 lutego 2013 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 listopada 2012 r. Sąd Rejonowy, uwzględniając w całości powództwo M. S., zasądził na jego rzecz od strony pozwanej Skarbu Państwa - Aresztu Śledczego kwotę 43.886,25 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 6 stycznia 2011 r. i nadał wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności do kwoty 2.837 zł.

Sąd Rejonowy ustalił, że powód od 17 kwietnia 2005 r. jest funkcjonariuszem Służby Więziennej pełniącym służbę w Areszcie Śledczym w [...]. W dniu 5 grudnia 2008 r. złożył on wniosek o przyznanie mu pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego, dołączając do wniosku kserokopię aktu notarialnego dotyczącego zakupu lokalu mieszkalnego w Z. przy ul. K. [...] oraz umowę preferencyjnego kredytu mieszkaniowego, a nadto oświadczył, że ani on ani jego małżonka nie posiadają innego własnego mieszkania, domu jednorodzinnego oraz, że w przeszłości nie korzystał z pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego. Powyższy wniosek wraz z kompletem załączników powód złożył zgodnie z informacją udzieloną mu przez R. W. - pracownika działu kwatermistrzowskiego. Wniosek miał złożyć wówczas, gdy kupi mieszkanie, a do wniosku miała być dołączona umowa kupna mieszkania. Powód zakupił wraz z małżonką lokal mieszkalny przy ul. K. celem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych w miejscu pełnienia służby i właśnie z uwagi na ten fakt ubiegał się o udzielenie mu pomocy finansowej. Nie posiadał tytułu prawnego do żadnego innego lokalu. Zgodnie z umową sprzedaży z dnia 14 listopada 2008 r. lokal miał być wydany w tym samym dniu, jednak z uwagi na konieczny remont (wymieniono podłogi, armaturę w łazience, odświeżono ściany) powód z rodziną zamieszkał w nim około 2 miesiące później. Dyrektor Aresztu Śledczego w dniu 29 grudnia 2008 r., a następnie w dniu 24 kwietnia 2009 r. informował powoda, że jego wniosek zostanie rozpatrzony w terminie późniejszym. Ostatecznie pozwany, po rozpoznaniu wniosku powoda, decyzją z dnia 7 lutego 2012 r. odmówił powodowi przyznania pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego. Wysokość pomocy finansowej, jaką mógłby uzyskać powód, była między stronami niesporna i wynosiła 43.886,25zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00