Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 28 listopada 2014 r., sygn. I CSK 657/13

Wynikający z art. 208 ust. 1 u.g.n. obowiązek zawarcia umowy ma charakter zobowiązania bezterminowego. Nie ma bowiem przepisu określającego termin, w którym roszczenie to powinno być zaspokojone, a ponadto termin ten nie wynika z natury świadczenia będącego przedmiotem tego roszczenia. Poza tym uczynienie zadość obowiązkowi wynikającemu z art. 208 ust. 1 u.g.n. jest uzależnione od wcześniejszego złożenia wniosku przez uprawnionego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marta Romańska (przewodniczący)

SSN Dariusz Dończyk (sprawozdawca)

SSN Bogumiła Ustjanicz

Protokolant Justyna Kosińska

w sprawie z powództwa D. T. C. S.A. w W. przeciwko Miastu W. o zobowiązanie do zawarcia umowy, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 28 listopada 2014 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 4 czerwca 2013 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka - D. T. C. S.A. w W., pozwem z dnia 27 lipca 2010 r., wniosła o zobowiązanie pozwanego miasta W. do zawarcia na podstawie art. 208 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm. - dalej: "u.g.n.") umowy dotyczącej ustanowienia na rzecz powódki prawa użytkowania wieczystego gruntu, stanowiącego działki ewidencyjne o numerach i obszarze bliżej określonych w pozwie.

Sąd Okręgowy w W., wyrokiem z dnia 8 sierpnia 2012 r., oddalił powództwo. Ustalił, że poprzednik prawny powódki Przedsiębiorstwo Państwowe D. T. C. (dalej: "PP DTC") uzyskało w dniu 21 października 1989 r. decyzję lokalizacyjną inwestycji budowlanej kompleksu handlowo-hotelowo-biurowych na terenie W. między ulicami: M., Ś., Z. i K. Termin ważności decyzji upływał w dniu 30 października 1992 r. Z tym dniem inwestor powinien był wystąpić o wydanie pozwolenia na budowę. W dniu 11 października 1990 r. PP DTC złożyło do Burmistrza Dzielnicy W.-Ś. wniosek o oddanie terenu wskazanego w decyzji w trwały zarząd ewentualnie w użytkowanie wieczyste, jeśli decyzja w tym przedmiocie podejmowana będzie po wejściu w życie przepisów zmieniających ustawę o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości. Ponowny wniosek o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste w trybie bezprzetargowym został złożony przez PP DTC w dniu 19 października 1992 r. Pismem z dnia 12 stycznia 1993 r., Urząd Dzielnicy W.-Ś. wskazał, że warunkiem oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste jest zmiana decyzji z 1989 r. w trybie art. 155 k.p.a. Następnie, decyzją z dnia 26 maja 1994 r., Burmistrz Dzielnicy W.-Ś., działając na podstawie art. 155 k.p.a., na wniosek PP DTC zmienił decyzję lokalizacyjną w części dotyczącej granic terenu inwestycji przez uściślenie granic lokalizacji zaznaczonych na mapie sytuacyjnej załączonej do decyzji z dnia 21 października 1989 r. Pismem z dnia 23 maja 1997 r., Naczelnik Wydziału Geodezji Urzędu Dzielnicy Ś. poinformował powódkę, że w dniu 7 kwietnia 1997 r. została zawarta na okres 3 lat umowa użyczenia części działek ewidencyjnych o numerach 60 i 59, których dotyczy decyzja z dnia 21 października 1989 r. i w związku z tym ustanowienie prawa użytkowania wieczystego na podstawie tej decyzji byłoby możliwe jedynie w granicach nieobjętych umową użyczenia. Zwrócono się również o zajęcie stanowiska, czy powódka jest zainteresowana realizacją decyzji do tej części terenu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00