Wyrok SN z dnia 25 kwietnia 2014 r., sygn. II CSK 380/13
1. Zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej oznacza między innymi rozwiązanie stosunków cywilnoprawnych z udziałem osób objętych zakazem, przy czym brak jest podstaw do przyjęcia, że samo powołanie do pełnienia funkcji lub objęcie stanowiska przez osoby wymienione w art. 1 i 2 u.o.p.d.g. stanowi okoliczność niezależną od tych osób, uniemożliwiającą należyte wykonanie zobowiązania. Jeśli ktoś decyduje się na objęcie w przyszłości tego typu stanowisk, powinien uwzględnić przy wyrażeniu woli kandydowania obowiązywanie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej i nie może oczekiwać, że konsekwencje dokonanego wyboru będą ponosić dotychczasowi kontrahenci.
2. Odstąpienie od umowy na podstawie art. 644 k.c. wywiera skutek od chwili jego dokonania a zapłata wynagrodzenia nie jest przesłanką skuteczności odstąpienia. Wynagrodzenie to należy się wykonawcy niezależnie od przyczyn, jakimi kierował się zamawiający odstępując od umowy.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Barbara Myszka (przewodniczący)
SSN Marta Romańska
SSN Krzysztof Strzelczyk (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Spółdzielni Rzemieślniczej "B." w Ł. przeciwko W. F. i M. C. o zapłatę, oraz z powództwa wzajemnego W. F. przeciwko Spółdzielni Rzemieślniczej "B." w Ł. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 25 kwietnia 2014 r., skargi kasacyjnej pozwanego M. C. od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 27 listopada 2012 r.
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 maca 2012 r. Sąd Okręgowy w Ł. zasądził od każdego z pozwanych W. F. i M. C. na rzecz powódki Spółdzielni Rzemieślniczej "B." w Ł. kwoty po 60.875 złotych z ustawowymi odsetkami od dnia 2 marca 2006 r.; oddalił powództwo główne w pozostałej części oraz w całości powództwo wzajemne W. F.