Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 20 maja 2013 r., sygn. I UK 608/12

ZUS nie może odmówić wypłaty odszkodowania z tytułu wypadku tylko dlatego, że wcześniej błędnie poinformował zainteresowanego o braku zadłużenia składkowego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (przewodniczący)

SSN Małgorzata Gersdorf

SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania K. J. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Ł. o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 20 maja 2013 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł. z dnia 21 czerwca 2012 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł. wyrokiem z dnia 21 marca 2012 r. oddalił odwołanie ubezpieczonego K. J. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Ł. z 9 września 2011 r., odmawiającej wnioskodawcy prawa do wypłaty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy.

Sąd pierwszej instancji ustalił następujący stan faktyczny: w dniu 16 czerwca 2008 r. ubezpieczony K. J., prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą pod nazwą P.J.B. S.-W. S.C. K. J., L. J., S. J. w Ł., uległ wypadkowi uznanemu za wypadek podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W dniu zdarzenia K. J. podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu. W tej dacie na jego koncie istniała zaległość w kwocie 467,93 zł z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne za okres od maja 2007 r. do marca 2008 r. i w kwocie 35,08 zł z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne za kwiecień 2007 roku. Zadłużenie z tytułu składek na FUS za maj 2007 r. zostało uregulowane w dniu 15 września 2009 r., za okres od lipca 2007 r. do marca 2008 r. - w dniu 24 kwietnia 2010 r., zaś na ubezpieczenie zdrowotne - w dniu 27 kwietnia 2010 r. W dniu 27 maja 2011 r. ubezpieczony złożył wniosek o przyznanie świadczeń z tytułu wypadku przy pracy - zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru i jednorazowego odszkodowania. Z materiału dowodowego sprawy wynika, iż od kwietnia 2008 roku naliczaniem składek na ubezpieczenia społeczne w spółce P.J.B. S.-W. zajmowała się A. Ś. Spółka zatrudniała powyżej 10 pracowników. Niedopłata składek na ubezpieczenia społeczne była spowodowana zaniżeniem stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Spółka określiła stopę procentową w wysokości 1,8% zamiast 2%. W dniach 5 grudnia 2008 r., 20 października 2009 r., 10 listopada 2010 r. odwołujący się otrzymał zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00