Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 7 listopada 2013 r., sygn. V CSK 531/12

Wykładnia art. 46 ust. 4a) w zw. z art. 26 ust. 3 p.z.p. nie może bowiem sprowadzać się do przyjęcia, że każde uchybienie wykonawcy w ścisłej realizacji wezwania zamawiającego skutkuje powstaniem obowiązku zatrzymania wadium, będącym przecież wyjątkiem od zasady zwrotu wadium wszystkim wykonawcom. Zamawiający nie może nadużywać swojego prawa czyniąc z praktyki zatrzymania wadium wykonawców niejako swoje dodatkowe źródło dochodu, wbrew woli ustawodawcy wynikającej z przepisów p.z.p. zasadnie objętych w skardze kasacyjnej zarzutem ich naruszenia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Kwaśniewski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Jan Górowski

SSN Bogumiła Ustjanicz

Protokolant Izabella Janke

w sprawie z powództwa C. Spółki z o.o. Spółki Komandytowo-Akcyjnej w K. przeciwko Skarbowi Państwa - Prezesowi Sądu Okręgowego w K. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 7 listopada 2013 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 12 lipca 2012 r.

I. uchyla zaskarżony wyrok i oddala apelację pozwanego;

II. zasądza od strony pozwanej na rzecz strony powodowej kwotę 25.800 zł ( słownie: dwadzieścia pięć tysięcy osiemset złotych ) tytułem kosztów postępowania apelacyjnego i kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powodowa Spółka komandytowo-akcyjna dochodzi od pozwanego Skarbu Państwa zapłaty tytułem zwrotu zatrzymanego przez pozwanego wadium. Sąd I instancji uwzględnił powództwo uznając, że nie zachodziły podstawy do zatrzymania przez pozwanego wadium. Ustalił, że złożony przez powódkę, w wyniku wezwania pozwanego, dokument z Krajowego Rejestru Karnego (dalej "KRK") z datą wystawienia 20 grudnia 2010 r. nie potwierdza na dzień składania ofert, tj. na 7 grudnia 2010 r., istnienia przesłanki uzasadniającej wykluczenie powódki z przetargu. Nadto Sąd ten uznał, że chociaż sama informacja z KRK według stanu na dzień 20 grudnia 2010 r. nie świadczyła o braku przeszkody według stanu na dzień 7 grudnia 2010 r., to jednak w zestawieniu z odpisami dokumentów z KRS była podstawa do przyjęcia, że powódka spełniała warunki do uczestniczenia w przetargu, także według stanu na dzień składania ofert. Sąd ten ustalił, że komplementariusz powodowej spółki będący spółką z o.o. został utworzony w 2010 r., a więc nie mógł być karany w okresie 10-ciu lat liczonych wstecz od dnia 7 grudnia 2010 r., uwzględniając 10-letni okres zatarcia orzeczenia stwierdzającego odpowiedzialność podmiotu zbiorowego za czyn zabroniony pod groźbą kary. W ocenie tego Sądu fakt spełniania warunków udziału w przetargu na dzień 7 grudnia 2010 r. był jednoznaczny, bo wynikał również z dokumentu KRK stwierdzającego stan na dzień 20 grudnia 2010 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00