Wyrok SN z dnia 4 kwietnia 2012 r., sygn. I CSK 8/12
Prawo do nabycia lokalu mieszkalnego na warunkach przewidzianych w art. 56-58 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w brzmieniu obowiązującym do dnia 4 listopada 2010 r. (jedn. tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 398 ze zm.) przysługuje także rozwiedzionemu małżonkowi żołnierza zawodowego, jeżeli kwatera stała została przydzielona żołnierzowi w czasie trwania małżeństwa.
Teza urzędowa
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Tadeusz Wiśniewski (przewodniczący)
SSN Dariusz Dończyk
SSN Irena Gromska-Szuster (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Ewy W. przeciwko Borysowi W. i Wojskowej Agencji Mieszkaniowej o ustalenie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 4 kwietnia 2012 r. skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 25 maja 2010 r.
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 25 maja 2010 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację powódki Ewy W. od wyroku Sądu pierwszej instancji, oddalającego powództwo przeciwko Borysowi W. i Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w W. o ustalenie nieważności umowy zawartej przez pozwanych w dniu 5 marca 2008 r. o ustanowienie odrębnej własności i sprzedaż lokalu nr 8 w W. przy ul. K. nr 66.
Sądy ustaliły, że w czasie trwania małżeństwa powódki z pozwanym Borysem W., w dniu 10 października 1978 r. została przydzielona pozwanemu Borysowi W. - żołnierzowi zawodowemu - osobna kwatera stała w W. przy ul. K. nr 66 m. 8. Przy ustalaniu powierzchni przydzielonej kwatery uwzględniono powódkę jako żonę oraz syna stron. W 1990 r. pozwany Borys W. przeszedł na emeryturę, a w 1995 r. wyprowadził się ze wspólnie zajmowanej kwatery, w której pozostała powódka z synem. Pozwany ponownie wprowadził się do tego lokalu w 2007 r.